Műsormagazin;Siófok;Palik László;Molnár Árpád;Palik-villa;Vágó Pál;

2017-07-28 07:16:00

Eltűnhet a Palik-villa is

Százéves, eredetileg védett villákat bontottak le Siófokon, hogy modern apartmanházaknak csináljanak helyet.

Megérné elbontani és társasházat építeni a helyére – mondta első hallásra megdöbbentő véleményét egy ingatlanforgalmazó a siófoki ,,Palik-villáról”. Palik László és Marsi Anikó hónapok óta árulja egykori otthonát 310 millió forintért, amit Siófokra költözésük előtt korhűen állítottak helyre. Eredendően Vágó Pál festőművészé volt, az akkor parcellázott tópart első villáinak egyike, az 1800-as évek végéről.

Villát bontani ma nem is olyan nehéz – számoltunk be korábban arról az esetről, amikor nemrég csak egy kicsivel fiatalabb, századelős villát bontott le Siófokon a tulajdonosa bejelentés nélkül, hogy újabb apartmanházat húzzon föl a Balaton-közeli ingatlanra. A bontáshoz - az építési előírások számos szakember szerint is érthetetlen enyhítése miatt - nem kellett már engedélyt kérnie. A villaépület nem volt védett (mint ahogyan ma a „Palik-villa” sem az), csak a környék, ahol állt, emiatt településképvédelmi hozzájárulást kellett volna kérnie az önkormányzattól. A helyhatóság ennek elmulasztása miatt kis is szabta rá a maximális bírságot, 50 ezer forintot, amit azóta már be fizetett.

Eközben a Somogy megyei közgyűlés ülésén Balázs Árpád fideszes képviselő, korábbi siófoki polgármester arra kérte a megyei főépítészt: nézzen utána, a jelenlegi polgármester, illetve a városháza hozzájárulását adta-e a villabontáshoz.

Molnár Árpád siófoki főépítész a Népszavának elmondta: sem neki, sem a polgármesternek nem volt tudomása a villa elbontásáról, lévén, nem jelentették be. S ezt éppen a Fidesz-kormány jogszabályenyhítése tette lehetővé. Hozzátette: éppen azon van a jelenlegi városvezetés, hogy új örökségvédelmi nyilvántartást készítsen. Ugyanis 2005 után csökkent le vészesen a védett ingatlanok száma a városban az akkori képviselő-testület döntései nyomán; míg a kilencvenes években még 110, 2005 után már csak 18 védendő építészeti értéket tartottak nyilván. - Járjuk a várost és már 140 olyan építészeti értéknél tartunk, amely bekerülhet az új értéktárba – mondta Molnár Árpád.

Karinthy és Rejtő pizsamában

Jó hír, hogy a Karinthy-villa már nem eladó. Négy éve az országos sajtó is cikkezett arról, hogy 114 millió forintos kikiáltási áron verte dobra a város azt az épületet, ahol Karinthy Frigyes 1938 augusztusában meghalt. A író kedvelt nyaralóhelye volt a siófoki Vitéz-panzió, ezért és halála miatt maradt rajta később Karinthy-villa elnevezés.

Ezen a bizonyos augusztus 29-i napon ebédkor még jól összeveszett párjával, Arankával – emlékszik vissza az unoka, Karinthy Márton színházigazgató a SiópArt című, 2015-ben egy számot megélt siófoki kulturális folyóiratban –, majd felment a szobába olvasni és amikor lehajolt, hogy kifűzze a cipőpertlijét, előre bukott. Agyvérzés. „Apám mesélt ezekről a siófoki nyarakról. Pest szellemi élete áttevődött a Balaton partjára. Szinte a teljes társaság, akikkel Karinthy együtt volt a Hadik és a Centrál Kávéházban. Fennmaradt olyan fénykép is, amin Salamon Béla és Rejtő Jenő pózol Karinthy Fricivel, pizsamában. Frici halálával valami menthetetlenül véget ért. A családnak és az országnak is. Ezután következett, hogy apám zsinegüzletbe állt, Arankát pedig elvitték Auschwitzba...”

A villa 2013-ban végül nem kelt el, mostanra visszaköltözött az ingatlanba a siófoki önkormányzat családsegítő központja.