betegek;kánikula;orvosi tanácsok;

2017-08-02 15:41:00

Figyeljen a beteg, idős emberekre! - Orvosi tanácsok 30 fok fölött

A tartósan szélsőséges melegben a krónikus betegekre, idősekre és kisgyerekekre fokozottan kell vigyázni.

Az extrém hőség az egészséges szervezetet is megviseli, az utóbbi napokban mégsem ezért keresik fel egyre többen Szabó János háziorvos rendelését, hanem azért, mert ilyen hőségben gyorsan terjednek a hányást, hasmenést okozó enterovírusok (a gyomorban és bélrendszerben rövid időre megtelepedő vírusok) is, vélhetően nemcsak Hevesen, hanem az országban máshol is vannak kisebb-nagyobb gócok.

Az alapellátás kategóriában 2014-ben az Év orvosának választott szakember egyébként azt tanácsolja pácienseinek, hogy ezekben a napokban ne intézzenek halasztható ügyeket, ha nem muszáj, ne járjanak hivatalokba, postára, bevásárolni, még azok is csak hajnali 5-től 8-9 óráig és este 6 óra után menjenek ki a szabadba, akik családi házban élnek és az udvaron árnyékot találnak. A nyaraló családok vagy diákokat táboroztató pedagógusok figyelmét arra hívja fel, hogy semmiképpen ne engedjék a gyerekeket a legmelegebb órákban a napra, mert az ember bőre nem felejt. Ha most leég, lehet, hogy csak évtizedek múlva okoz komoly gondot, de a tapasztalatok szerint egyre fiatalabb korban jelennek meg a rosszindulatú bőrdaganatok. A vízparton vagy strandon nyaralók nehezebben mondanak le a hűsítő csobbanásról, de ők is azonnal kenjék be magukat és családtagjaikat magas faktorszámú naptejjel, ha kijönnek a vízből és ezt tegyék meg minden alkalommal, ne csak reggel.

A krónikus betegségben szenvedőket ezekben a napokban pihenésre szólítja fel a háziorvos. Lehűtött, vagy – ha ez nem lehetséges – leárnyékolt és jól szellőző szobában gyakorlatilag ne csináljanak semmit – javasolja Szabó János, vagyis próbáljanak elkerülni minden komolyabb fizikai terhelést.

A folyadékbevitelre ilyen extrém kánikulában minden korosztálynak fokozottan kell vigyázni, de az idősekre, esetleg demenciában szenvedőkre kiemelten kell figyelni, mert nekik nincs szomjúságérzetük, ezért hajlamosak megfeledkezni a folyadék pótlásáról. Érdemes kimérni nekik a 2,5-3 liter nem cukros és lehetőleg nem szénsavas folyadékot, amit egy nap alatt meg kell inniuk. Ugyanez a helyzet a csecsemőkkel, akik szintén könnyen kiszáradhatnak. Ha azt látjuk, hogy idős vagy apró szeretteink a megszokottnál bágyadtabbak, aluszékonyabbak, akkor először a folyadékhiányra gondoljunk és erőltessük, hogy igyanak meg 20 percenként 1-2 deci vizet. Ha ennek ellenére nem múlnak a szokatlan tünetek, akkor érdemes értesíteni a háziorvost, aki szükség esetén mentőt hív, ha a páciens állapota ezt megkívánja.

Ezekben a napokban ne pörkölttel vagy más zsíros étellel terheljük a szervezetet – figyelmeztet a háziorvos. Minél több zöldséget és gyümölcsöt, vagy ezekből készített ételt érdemes fogyasztani. Szabó János arra is kitért, hogy ha valaki minden áron valamilyen szeszesitalt szeretne fogyasztani, az maradjon a laza fröccsnél és sörnél, de semmiképpen ne igyon töményet.