A Budapesti Műszaki Egyetemet (BME) tavaly megrázó kiválási botrány "utóhatása", hogy nyáron mintegy negyven oktató távozik az intézmény Gazdaság- és Társadalomtudományi Karáról (GTK) - értesült lapunk a GTK működésére rálátó forrásból. Úgy tudjuk, az oktatók távozása nem érte meglepetésként az egyetem és a kar vezetését, az egyeztetések már korábban megkezdődtek, ahogy a kieső tanárok pótlására tett erőfeszítések is.
A kar Hallgatói Képviselete szerdán közleményben tett említést a karon zajló átalakulásról, mint írták, a távozó tanárok más felsőoktatási intézményekben folytatják munkájukat, ezzel párhuzamosan számos új oktató érkezik a GTK-ra. "A Hallgatói Képviselet bevonásával elindultak az egyeztetések, hogy egy, a kar és a távozó oktatók közötti megállapodás keretei között biztosított legyen a gördülékeny oktatás" - olvasható a közleményben. Úgy tudjuk, több oktatóval arról próbálnak megállapodni, hogy külsős óraadóként egy ideig még folytassák munkájukat a GTK-n.
A feszültségek tavaly ősszel kezdődtek. Az Index még októberben számolt be arról, hogy a GTK az Eötvös Loránd Tudományegyetemhez (ELTE) kerülhet. Az elképzelést az ELTE, sőt még az oktatási államtitkárság is támogatta, a Műegyetem vezetése viszont fellépett ellene. Mint kiderült, a GTK dékánja, Andor György kezdeményezett egyeztetéseket az ELTE-vel a kart érintő problémák miatt. A BME vezetése ezért novemberben menesztette Andor Györgyöt (aki azóta az ELTE-hez igazolt), majd tárgyalásokba kezdett a kar megmaradt vezetőivel.
A feszült helyzetben a kari közvélemény megosztottá vált. Többhavi huzavonát követően, az idén januárban az Emberi Erőforrások Minisztériuma végül úgy döntött, hogy a Műegyetemnél marad a GTK, a BME szenátusa pedig határozatot fogadott el arról, hogy a GTK az egyetem szerves része. Nem sokkal ezután került sor az új dékán megválasztására. Két jelölt indult a posztért, Margitay Tihamér és Koltai Tamás, mindketten a GTK-n oktatnak. Noha a Kari Tanács 17:9 arányban Margitay pályázatát támogatta, Józsa János rektor mégis Koltait nevezte ki, aki május elején foglalta el a dékáni széket. Ez sokaknak nem tetszett, és már ekkor fontolgatták felmondásukat. Úgy tudjuk, a távozó oktatók egy része az ELTE-n folytatja pályafutását.
A BME csütörtökön megerősítette az oktatók távozásáról szóló hírt, ahogy azt is, hogy a távozók között azok vannak, akik az ELTE-hez csatlakozást támogatták. A Józsa János rektor és Koltai Tamás dékán által szignózott közlemény szerint GTK 217 fős oktatói létszámának csökkenése negyven fővel a kar eredményes működését nem veszélyezteti, az ELTE-vel együttműködési megállapodás előkészítésén dolgoznak.