Észak-Korea;

2017-08-08 08:09:00

Kettős játszma

Hétvégén az ENSZ Biztonsági Tanácsa az eddigi legkeményebb büntetőintézkedéseket fogadta el Észak-Korea ellen. Ha minden ország tartaná magát hozzá, akkor becslések szerint Phenjan exportból származó bevételei harmadával csökkennének. Az ENSZ tavaly novemberi határozata még csak korlátozta Kim Dzsong Un számára a szén exportját, most azonban nemcsak e nyersanyag külföldön való eladását tiltotta meg számára, hanem egy sor másét is. Élhetünk azonban a gyanúperrel, hogy a legújabb szankciók nyomán sem dobja be a törülközőt a kis vezér, s tovább folytatja nukleáris-, illetve ballisztikus rakétaprogramját. Kim Dzsong Un ugyanis úgy véli, ha interkontinentális ballisztikus rakétáival képes elérni az Egyesült Államokat, akkor ő diktálhatja majd a feltételeket.

A jelenlegi helyzet Kína számára a legkellemetlenebb. Peking nem kívánja kockára tenni kapcsolatait az Egyesült Államokkal egy őrült vezető miatt, de Észak-Korea összeomlását sem óhajtja menekültek millióitól tartva. Hivatalos közlések szerint Kína tartja magát ahhoz a februárban tett vállalásához, mely szerint nem vásárol szenet harcias szomszédjától. E dokumentumból ugyanis kiderül, hogy Észak-Korea júniusban egyetlen dollár exportbevételre sem tett szert a nyersanyagból. Sokan arra számítottak, hogy Kína az import leállításával térdre kényszeríti majd Kim Dzsong Unt, ennek azonban éppen az ellenkezője történt: minden korábbinál gyakrabban, már szinte hetente hajt végre rakétakísérleteket, s biztosak lehetünk abban, hogy még az idén sort kerít a következő kísérleti föld alatti nukleáris robbantásra is. Sőt, hírek szerint Phenjan a kínai import leállítása óta sem vásárol Pekingtől kevesebb luxuscikket.

Szakértők úgy vélik, a hivatalos közlések ellenére Kína továbbra is segítséget nyújt Phenjannak, például hitel formájában. Beszámolók szerint ráadásul Észak-Korea - a hivatalos közlések ellenére – adott el szenet Pekingnek.

A meglepetés erejével hatna, ha az újabb szankciókkal bármiféle hatást sikerülne elérni. Különösen, ha Kína nem veszi komolyan azokat.