Európai Unió;London;Theresa May;Brexit;David Davis;

2017-08-15 07:37:00

London kitálal

A Brexit-tárgyalások következő, augusztus 28-án kezdődő fordulója előtt egy héttel a brit kormánynak nyilvánosságra kell hoznia álláspontját olyan kiemelkedő jelentőségű kérdésről, mint amilyen az Európai Unióval folytatott kereskedelem a jövőben.

Az első terveket ma hozza nyilvánosságra a kormány, és ezekben a leghatározottabban leszögezi, hogy olyan vámegyezmény a célja, amely „az Egyesült Királyság és az unió között a lehető legszabadabb és legzavartalanabb árukereskedelmet teszi lehetővé”. A brit kabinet egy olyan „átmeneti időszakot” vezetne be, amelyben megmaradna a vámunió. Ez a gyakorlat mind az Egyesült Királyság, mind az uniós vállalatok számára biztonságot jelentene, sőt, így az üzleti életnek csak egyszer kellene átállnia egy új vámrendszerre. Az ideiglenes struktúra működése alatt Nagy-Britanniának lehetősége lesz a világ minden táján új kereskedelmi kapcsolatokat kialakítani, s egyben felkészülni a végleges rendezéshez elkerülhetetlen gyakorlati és technológiai megoldásokra.

Fotó: AFP/Antonio Calanni

Fotó: AFP/Antonio Calanni

Theresa May várhatóan csak csütörtökön foglalja el ismét a helyét Downing Street-i íróasztalánál, de a kormány – különösen a kilépésért felelős miniszter, David Davis – már ezt megelőzően érzékeltetni kívánja, hogy az előkészületek nem torpantak meg. Az Európai Unió korábban azt az álláspontot képviselte, hogy a kereskedelmi kapcsolatokról szóló megbeszélések előtt meg kell állapodni a Londont terhelő „válási költségekről” és az ír-északír határról. Az utóbbival kapcsolatos brit állásfoglalás közzététele is küszöbön áll, ám Londonban már leszögezték, hogy az „súrlódásmentes” lesz, vagyis nem térnek vissza a múlt „kemény határához”.

Miközben a hivatalos álláspont szerint a későbbi partneri kapcsolatokról szóló tervezetek publikálásával a brit kormány a „rendezett és sikeres” kilépés iránti elkötelezettségét hangsúlyozza, vezető köztisztviselők aggódnak, hogy a koncepciók kidolgozására és főleg belső megvitatására kevés idő marad.