Kenya;Nairobi;Uhuru Kenyatta;Raila Odinga;

2017-08-15 07:31:00

Hazárdjáték kenyai módra

Ma jelenti be terveit Raila Odinga ellenzéki vezető. A múlt heti választást követő erőszak ellenére Nairobi ezúttal alighanem elkerüli a legrosszabbat.

Várhatóan nem jár sikerrel a kenyai elnökválasztáson alulmaradt Raila Odinga lázadása. Az ellenzék vezetője ugyan felszólította híveit, munkabeszüntetéssel tiltakozzanak a pénteken nyilvánosságra hozott választási eredmény ellen, eddig azonban csak kevesen követték felhívását, s mindössze a luo kisebbség állt mögé. Odinga arra hivatkozva szólított fel sztrájkra, hogy „gyásznapot kell tartani az elesett hazafiak emlékére”. Miután ugyanis a nairobi választási bizottság pénteken bejelentette: a hivatalban lévő államfő, Uhuru Kenyatta 54,3 százalékos eredménnyel nyerte meg a voksolást, s Odinga tíz százalékkal lemaradva mögötte 44,7 százalékot szerzett, több, elsődlegesen luók által lakott nyomornegyedben lázadás tört ki. Az AFP beszámolója szerint a rendőrség 16 személyt lőtt le péntek este, az Emberi Jogok Kenyai Nemzeti Bizottsága pedig azt közölte, hogy az augusztus 8-án megrendezett voksolás óta összesen 24 ember vesztette életét. Egyelőre nem tudni, mi az eltérés oka.

Amikor már körvonalazódott Odinga választási veresége, röviddel a hivatalos eredmények bejelentése előtt azt állította, Kenyatta hívei meghekkelték az elnökválasztást lebonyolító szoftvert, hogy így döntsék el a versengést a hivatalban lévő államfő számára. Állításait azonban nem tudta bizonyítékokkal alátámasztani, s független megfigyelők is alaptalannak nevezték vádaskodásait. Híveit azonban annyira felhergelte, hogy az eredmény közlését követően több helyütt elszabadult a pokol.

A kelet-afrikai országban sokan attól tartottak, hogy megismétlődik a 2007-es tragédia, amikor 1200-an vesztették életüket és 600 ezer személy volt kénytelen elhagyni a lakhelyét az akkori elnökválasztást követő zavargások miatt. Egyelőre azonban a helyzet nem annyira veszélyes, mint tíz évvel ezelőtt. Akkor Odinga Mwai Kibakival szemben maradt alul egy valóban vitatható választáson. Ugyanakkor nagy különbség, hogy abban az évben az ellenzék egytől egyig Odingát támogatta, most viszont kizárólag saját nemzetiségére, a luókra támaszkodhat. Ez azonban aligha elegendő arra, hogy elnök legyen. Szakértők úgy vélik, hogy az általa irányított ellenzéki párt, a Nasa sem egységes, mert a kamba és a luhya nevű nemzetiség nem akar vérontást.

A pénteken kitört lázadások után Odinga a Twitteren azt közölte, hogy „halálosztagok” végeztek az emberekkel. Vasárnap aztán az ellenzéki vezető újabb üzenettel jelentkezett, ebben szólított fel a sztrájkra, pontosabban – ahogy fogalmazott – arra kérte híveit, „maradjanak otthon”. Hozzátette azt is, nem adja fel harcát, s kedden jelenti majd be további lépéseit. Úgy véle, továbbra is van esélye a győzelemre. Szintén vasárnap mintegy 4000 híve előtt mondott gyújtó hangú beszédet, ebben azt állította, hogy a „bukott rezsim embereket öl. Elcsalták a választást, ez nyílt titok”. Hozzátette, „előre megjósoltuk, hogy csalni fognak, s ez be is következett”.

Bármit jelentsen is be Odinga, meg van kötve a keze. Ha a legfelsőbb bírósághoz fordulna, a taláros testület aligha ad helyt beadványának. Próbálkozott ezzel már korábbi választási vereségei alkalmával is, de egyetlen alkalommal sem járt sikerrel. Federica Mogherini, az Európai Unió külügyi és biztonságpolitikai főképviselője, valamint Kofi Annan volt ENSZ-főtitkár is arra intette Odingát: bírósághoz forduljon, s ne az embereket hergelje. A Kenyával mindmáig szoros kapcsolatokat ápoló Nagy-Britannia is visszafogottságra szólította fel Odingát.

Az ellenzék számára a korábbi sikertelenségek miatt már nem opció a jogi út. Dönthet Odinga úgy is, hogy „csatába küldi” saját híveit, ezzel azonban hazája stabilitását veszélyezteti. Igaz, már így is teljesen elvesztette hitelét. A választás tisztaságát ugyanis nem kérdőjelezte meg a 8300 nemzetközi megfigyelő. Ők eredetileg úgy tudták, hogy Kenyatta 54 százalékkal győz, ennél végül csak 0,27 százalékkal szerzett többet, ami nem utal csalásra. Ráadásul a megfigyelők gratuláltak is a helyi hatóságoknak a választás sikeres lebonyolításához.

Közben a kormányzat azt állítja, hogy ura a helyzetnek. Fred Matiangi belügyminiszter arra kérte a kenyaiakat, menjenek vissza munkahelyeire, s az élet térjen vissza a normális kerékvágásba. Kenyatta elnök a választási eredmény bejelentését követően azt közölte, együtt kell dolgozniuk „az ország naggyá tételéért”.

A legnagyobb gondot a nyomornegyedekben élők megbékítése jelentheti majd. A legjelentősebb megmozdulások a főváros, Nairobi Kibera, Mathare és Kawangware nevű nyomornegyedeiben voltak, valamint az ország nyugati részén, Kisumu városában. Hétvégén Matharéból számoltak be újabb összecsapásokról: luók verekedtek össze kikuyukkal, ez utóbbi Kenyatta elnök nemzetisége. Két személy sérült meg súlyosan. A helyzet továbbra is rendkívül feszült – közölte az AFP helyszíni beszámolójában.

Odinga azért veszélyes, mert teljesen kiszámíthatatlan. Korábban három elnökválasztáson szenvedett vereséget, 1997-ben, 2007-ben, valamint 2013-ban. Immár 72 éves, ezért megfigyelők szerint utolsó nagy csatájára készül, nincs veszteni valója. Tudja, hogy a luók mögötte állnak, bármit képesek megtenni érte. „Készek vagyunk bármire. A halálra is” – közölte egyik híve, Duncan Nyamo, aki részt vett Odinga vasárnapi megmozdulásán.

A stabilitás szigete
A függetlenség 1963-as elnyerése után, egészen a 2007-2008 fordulóján kirobbant zavargásokig, Kenya szomszédaihoz képest a politikai stabilitás szigetének számított. 1997 őszén többpárti kezdeményezés alapján a gyarmati időszakból örökölt, a vélemény- és gyülekezési szabadságot korlátozó elnyomó jogszabályok egy részét megszüntették. Ez nagyobb szabadságot adott a kenyaiaknak és hihető eredményű nemzetgyűlési választásokat tettek lehetővé ugyanabban az évben. A tíz évvel ezelőtti események miatt félő volt, hogy káoszba süllyed az ország, végül azonban az élet visszatért a normális kerékvágásba.