Tovább fokozza a kormány a kettős élelmiszerminőség miatt indított harcát. Az eddig már két ütemben elvégzett, a Nyugat-Európában és itthon árusított azonos márkájú termékek minőségének, összetételének összehasonlításából a kormány az szűrte le, hogy létezik a minőségi eltérés. Szakértők sommás megállapítása szerint pedig nem. Ennek ellenére a legutóbbi Magyar Közlönyben megjelent kormányhatározat szerint 20 pontos akcióterv készült a multinacionális cégek rossz minőségűnek mondott élelmiszereinek háttérbe szorítására. Erre 2020-ig kétmilliárd forintot fordít a kormány. A programpontok többsége kommunikációs célzatú, amelyekkel a határozat megfogalmazása szerint a fogyasztói tudatosság növelése, illetve a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih) létszámának és laborkomplexumának bővítése a célja a kormányzatnak.
A szakemberek arra figyelmeztetnek, hogy a sokadik multi ellenes támadás is az elődei sorsára juthat, vagyis előbb vagy utóbb az Európai Bizottság egyik másik, vagy a határozat több pontja miatt is kötelzettségszegési eljárást indíthat Magyarország ellen.
Az intézkedéseknek a fogyasztói tudatosság növelése csak paravánként szolgálhat, hogy a Fideszhez közeli reklámcégek újabb bevételekre tehessenek szert, illetve a kormányközeli vállalkozóknak akarnak nagyobb piaci részesedést kihasítani az élelmiszer kiskereskedelemben - nyilatkozta lapunknak egy neve elhallgatását kérő kereskedelmi szakember. Szavait azzal támasztotta alá, hogy az eddigi két NÉBIH vizsgálatban száznál is több termékpár összehasonlításából egyáltalán nem sikerült a kormány állítását igazolni, s vélhetően akármennyit ellenőrzik még a multikat, az eredmény nem fog változni.
A multik elleni sorozatos fellépés ráadásul a magyar élelmiszerek kivitelének sem tesznek jót, mert az élelmiszerláncok anyaországaiban hasonló ellenlépésekre lehet számítani.