Kedden este óriási gyári tűz pusztított Újpesten. Az újpesti Váci út 40. szám alatt lévő Mauthner Testvérek és Társai Bőrgyár Részvénytársaság telepén az éjjeliőrök és a portás észrevették, hogy a 11.000 négyszögöl nagyságú gyártelepnek közepén épült háromemeletes, mintegy 60 méter hosszú és 14 méter széles szárító és kikészítő raktár tetejéről lángnyelvek csapnak fel.
A hatalmas épület tetőzetén a lángok pillanatok alatt elterjedtek, súlyos veszedelmet még növelte az, hogy a szárítóépülethez támaszkodik a pépház is és félő volt, hogy a lángok ide is átterjednek.
Néhány pillanat alatt a lángnyelvek óriási magasságra emelkedtek és valóságos szikraeső hullott a környező épületekre. A levegőt füst és égett bőr szaga töltötte el, amely messze elhúzódott a Váci úton, úgyhogy a főváros külső területein is erősen érezhető volt. A veszedelmet még fokozta, hogy ez a környék köztudomásúlag tele van gyárépületekkel és közvetlenül a Mauthner-gyár mellett fekszik a Pannónia Báránybőrnemesítő Rt. gyártelepe.
Nincs víz
A gyár tűzoltóságát azonnal felriasztották és néhány perc múlva megérkeztek a szomszédos gyártelepekről, többek között a Wolfner-bőrgyárból, a Pannónia Báránybőrnemesítőből, az Egyesült Izzóból a gyári tűzoltóságok. Természetesen kivonultak az újpesti hivatásos és önkéntes tűzoltók, a rákospalotai, továbbá a fővárosi tűzoltóság több őrsége is.
A tűzoltóság munkáját azonban megbénította, hogy a vízcsapok nyomása nem bizonyult elegendőnek és a tűzoltók hatalmas technikai felkészültségükkel tehetetlenül voltak kénytelenek nézni a lángok pusztításait.
Nem tudták üzembe helyezni a fővárosi tűzoltóság hatalmas Niagara-fecskendőjét sem a vízhiány miatt. Már ¾ 10 órára járt az idő, amikorra a vízkérdést sikerült megoldani, csövek lefektetésével a Dunából szivattyúztak vizet, úgyhogy a tűzoltók üzembe helyezhették valamennyi fecskendőjüket.
Negyven vízsugárral támadták meg az égő épületet a tűzoltók, de főleg arra törekedtek, hogy elsősorban a környező épületeket mentsék meg a katasztrófától.
Mi okozta a tüzet?
Csali föltevésekre és találgatásokra vannak utalva egyelőre a tűz okát illetőleg is. Kedden, is mint máskor, délután 3 órakor befejezték a munkát a gyártelepen, tehát a szárító épületben is. A munkások ezután eltávoztak az épületből és csak a felügyelők, őrök és a portás tartózkodott a délután és az este folyamán, a bőrgyár területén.
Így tehát nem lehetséges, hogy valakinek a vigyázatlansága okozta a tüzet.
Népszava 1936. augusztus 19.