hulladék;Nagy-Britannia;toryk;Theresa May;Brexit;Jacob Rees-Mogg;

2017-08-19 07:30:00

Kormányfő lenne a régivágású tory

Jacob Rees-Mogg brit konzervatív parlamenti képviselő egy közvélemény-kutatás szerint a második legnagyobb esélyes Theresa May utódlására.

A Brexit-tárgyalások valójában gondoskodnak arról, hogy idén ne legyen politikai uborkaszezon az Egyesült Királyságban, mégis a „silly season” idejére, szó szerint „buta szezonra” esik a 48 éves Jacob Rees-Mogg északkelet-somerseti parlamenti képviselő népszerűségének szárnyalása. A szinte magától értetődően Etonban és az oxfordi Trinity College-ban végzett politikus különcnek, anakronisztikusnak és ódivatúnak tűnik. Mi sem jelzi jobban, mennyire régivágású, hogy csak ez év nyarán engedett a szociális média csábításának és csatlakozott a Twitterhez, Facebookhoz és Instagramhoz, első ízben hozva nyilvánosságra fotókat egyre növekvő családjáról. Akkor született meg hatodik gyermeke, ötödik fia, Sixtus Dominic Boniface Christopher, akinek első neve nem akármelyik Sixtus, hanem a III. századi, Valerianus római császár által lefejezett Sixtus pápa után kapta nevét. Valamennyi Rees-Mogg fiú osztálytársai príma lehetőséget kaptak az ugratásra, hiszen a csapat olyan keresztneveket kapott, mint Anselm Charles Fitzwilliam, vagy Thomas Wentworth Somerset Dunstan. Csak az egyetlen lánygyermek, Mary Anne Charlotte Emma volt olyan szerencsés, hogy csupa hétköznapi névvel szerénykedhet.

Miután Jacob Rees-Mogg harmadik nekifutásra elért westminsteri képviselőségének hét éve alatt nem kapott parlamenti, vagy kormányzati tisztséget, azaz nem volt módja a kiugrásra, valóságos csodának számít, hogy a Conservative Home portál minapi közvélemény-kutatása szerint a kilépési miniszter, a 68 éves David Davis után neki lenne a második legnagyobb esélye a George Osborne volt pénzügyminiszter által „élőhalottként” emlegetett Theresa May utódlására. Olyan politikusról beszélünk, akinek említésekor elkerülhetetlenül felmerül az úgynevezett „RP” (Received Pronunciation), a tehetős délkelet-angliaiakra jellemző rangos „standard angol” kiejtése. Még a konzervatív média is választókerülete, Somerset helyett rendszeresen „a XVIII. század képviselőjeként” írja le. A hívő katolikus politikus, akinek felesége, Helena de Chair 45 millió fontos vagyon, benne hat Van Dyck festmény várományosa, a nyár közepén is mellényes tweed öltönyt visel. Saját bevallása szerint még életében nem vett fel farmernadrágot.

A legalább üdítően önironikusnak tűnő Jacob Rees-Mogg fő baja természetesen nem idejétmúlt megjelenése és leginkább Boris Johnson külügyminiszterére emlékeztető sznob, sok idegen, még több nyelvújító szót használó beszédstílusa, hanem az a politika, ami mellett kiáll. Mint vidéki arisztokrata, szinte magától értetődően elkötelezett az Európai Unióból való kilépés mellett. Helyteleníti a melegek David Cameron kormányzása idején törvénybe iktatott házasságkötését és a mesterséges terhességmegszakítást. Tagadja a globális felmelegedés problémáját, támogatta a fogyatékkal élők juttatásainak csökkentését, noha ez a Konzervatív Párt választási megtorpanásához is hozzájárult. Kiáll a Donald Trump amerikai elnök képviselte, gyakran vesztésre ítélt ügyek mellett, és amikor csak teheti, bírálja a BBC-t és a közszolgálati médium által bezsebelt előfizetési díjat. A liberális The Guardian napilapban felsorolt Rees-Mogg „bűnlajstrom”-hoz tartozik a baloldal által hagyományosan ellenzett adócsökkentés helyeslése, legyen az személyi jövedelem-, ingatlanvásárlási-, vagy társasági adó, abban a hitben, hogy az egyes emberek zsebében mindig nagyobb hasznot hajt a font, általában a pénz, mint az államkasszában.

Friss nyilatkozataiban Jacob Rees-Mogg, akinek édesapja William Rees-Mogg, a The Times főszerkesztője és a BBC alelnöke is volt, tagadta, hogy a kormányfői tisztségre törne, vagy arra akár esélye lenne. A szociális hálón közel százezer követőt számoló toryt hívei furcsa módon Jeremy Corbynhoz hasonlítják. Bár az ellenzék vezérének messze nincs olyan egyetemi végzettsége és műveltsége, mint az északkelet-somerseti honatyának, miután Rees-Mogg soha nem kapott helyet a frakció első sorában, az ellenzék vezérével együtt korábban nem is blamálta magát. Így jött létre a Facebookon és a Twitteren a Moggmentum mozgalom Rees-Mogg népszerűsítésére, tükrözve a Munkáspárt szélsőbaloldali szárnyának Momentum csoportosulását.

A Konzervatív Pártnak nem ő a modern arca

Jacob Rees-Mogg tündöklésének egyik magyarázata, hogy konzervatív berkekben fontolgatják egy nemzedék kihagyását, amikor majd a 60 éves Theresa May utódjának személye szóba kerül, jóval a 2022-es választás kampánya előtt. Kellemetlen üzenet a párt jobb oldalán elhelyezkedő és kollégáit állítólagosan szondázó politikus számára, hogy a centristaként számot tartott Heidi Allen, dél-cambridgeshire-i képviselő kijelentette, kilép a pártból, ha Rees-Mogg költözik be a Downing Street 10.-be, hiszen ő nem a toryk „modern arca”.