A Szent István-i állam politikai vezetésének teljesítménye a mai szellemi elitnek is fontos viszonyítási pont – vágott bele az interjúba Kövér, szinte elismételve Balog Zoltán humánminiszter gondolatait, aki állami kitüntetéseket és szakmai díjakat adott át augusztus 20. alkalmából a Pesti Vigadóban, és közben megfejtette az ünnep lényegét: "Megmaradásunk és gyarapodásunk a 21. században is csak a Szent István által ezer évvel ezelőtt lefektetett alapokra épülhet. Ez a magyarok személyes és közösségi szövetségkötése a keresztény hittel és kultúrával".
Ezt a gondolatmenetet folytatta Kövér, aki szerint Szent István a Nyugat mellett tette le a voksát, de zseniális külpolitikával sikerült elkerülnie, hogy az ország a német császár hűbérbirtoka legyen. A házelnök azt mondta: nem lehet kérdés, hogy a nyugati integráció keretein belül van a helyünk, de ez nem jelentheti a saját érdekeink idegen érdekek alá rendelését, az ország egyoldalú függési helyzetbe hozását, függetlenségünk feladását. - Kövér ezzel az átcsatolással jutott el a Brüsszel-ellenes megállapításokhoz:
„Magyarország közvetlen ellenfele a brüsszeli bürokrácia, az Európai Bizottság, amely felhatalmazás nélkül a politika alakítójává akar válni. Túllépi a hatáskörét, semmibe veszi az uniós normákat, miközben egyes tagállamokat, például hazánkat és Lengyelországot vádolja azzal, hogy nem tartjuk be az EU jogszabályait. Az Európai Bizottság persze nem öncélúan ténykedik, elsősorban Németország az, amely meghatározza az európai intézményrendszer működésének irányát, a saját nemzeti érdekei alapján” - támadta egyszersmind a német politikát is a házelnök.
Ezután következett Kövér jól kigondolt összeesküvéselmélete, miszerint az európai demokratikus intézményeket meghatározó elitek jelentős része annak a globális háttérhatalomnak a megvásárolt, függőségben tartott ügynöke, amelynek a most zajló folyamat az érdeke, és amelynek csak idejétmúlt korlátként értelmezhetők a nemzeti keretek.
A Sorost rendszeresen lejáratni/démonizálni próbáló, kormánypropagandista Magyar Idők ezután tudta, mit kell kérdezni. Azt, hogy Soros a háttérhatalom része-e, vagy egy magányos tőzsdecápa, aki csak a saját érdekeit nézi. Erre Kövér kijelentette, hogy Soros „a világ legismertebb, jelenlegi tudásunk szerint legnagyobb befolyású és óriási pénzeszköz felett rendelkező szereplője a háttérhatalomnak”. Itt azonban nem állt meg, hozzátette: a nyitott társadalom elméletének az egyes nemzetekre erőltetéséhez például szükséges, hogy Soros György, a demokratikusan megválasztott, de kisszerűnek, ostobának és korruptnak láttatott helyi politikai elitek globális problémákra önzetlen emberbarátként megváltást kínáló ellentétpárjaként lépjen a nemzetközi politika színpadára” – fogalmazott.
Az interjúból az is kiderül, hogy Kövér elméjében Soros György olyannyira főgonoszként létezik, hogy Simicska Lajos semmi hozzá képest. Mint mondta: „egykor volt harcostársunkat nem akarom lebecsülni, de vannak nála nagyobb szereplők is az ellenzéki oldalon, például ne feledkezzünk meg a már említett Soros Györgyről”.