tojásbotrány;

2017-08-26 07:20:00

A tojásügy csak a kezdet?

Juthatott a rovarirtóval szennyezett hazai tojásból a kereskedelembe is. Eddig két hazai termelő bukott le, de a vizsgálatok még tartanak.

Tovább gyűrűzik - már hazánkban is - a Hollandiából indult rovarirtóval szennyezett tojás botránya. Az élelmiszerbiztonsági hatóság élelmiszer- és takarmánybiztonsági igazgatója nemrég még arra biztatta a fogyasztókat, hogy amíg a helyzet nem tisztázódik, a jó minőségű, fipronilmentes magyar tojást fogyasszák. Ennek a javaslatnak mára lejárt a szavatossága, hiszen a napokban kiderült, a Jász-Nagykun-Szolnok megyei, mezőhéki székhelyű Vitaleggs Kft. és egy Bács-Kiskun megyei termelő készleteiben is találtak fipronillal fertőzött tojásokat. Egyelőre nem tudni, hogy ők maguk is a fertőtlenítőszer hamisítással vádolt holland cég áldozatai, amely száznál is több gazdaságnak szállított a rovarirtóval "kezelt" szerből, vagy más oka volt a szennyezésnek.

Legutóbb a hét közepén jelentette be a a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih), hogy az eddig bevizsgált 100 tojás, illetve tojáskészítmény közül a 75 esetben már véglegesnek tekinthető eredmény szerint augusztus 21-24. között egy teljes tétel tojáslében, valamint két hazai friss étkezési- és egy lengyel import ipari tojás tételben igazolták növényvédőszer-hatóanyag, a fipronil határérték feletti jelenlétét. A kerülendő hazai tételek a 3HU1503T03/4, valamint a 3HU023T58/4 jelöléseket viselik.

A szakemberek azonban óvnak a pániktól, mert a fipronil nevű szerrel szennyezett tojásból folyamatosan nagyobb mennyiséget kellene ahhoz fogyasztani, hogy károsítsa a felnőtt emberi szervezetet. Kockázatot persze az is jelenthet, ha az elmúlt időszakban több tétel mérgezett tojást értékesítettek. Európa több országában már tojás felhasználásával készített tésztafélékben is találtak fipronil szennyezést.

Biztonságosnak tartja Magyar Tojóhibrid-Tenyésztők és Tojástermelők Szövetsége (Tojásszövetség) a magyarországi étkezési tojás-termelést, és a szövetség pénteki közleményében hangsúlyozta, hogy tagjai maradéktalanul betartják az előírásokat, amelyet önként kezdeményezett vizsgálattal is bizonyítanának. A Nébih-listáján ma több mint 950 tojástermelő vállalkozás szerepel, amelyek közül 120 tagja a Baromfi Termék Tanácsnak és a Tojásszövetségnek is.

Folyamatos vizsgálatokat ígérnek
A Magyarországot is elért fipronil szennyezési eset kapcsán folyamatosak a vizsgálatok - közölte az országos főállatorvos. Felhívta a baromfitartók figyelmét, hogy, ha illegális állatgyógyászati készítménnyel, vagy - gyanújuk szerint, a szerhamisítási ügy jóhiszemű áldozataként - hamisított készítménnyel kezelték állományukat, akkor, felelős élelmiszervállalkozóként, saját hatáskörben hívják vissza termékeiket a kereskedelemből.

A magyar élelmiszerbiztonsági, élelmiszerminőség ellenőrzési rendszer képtelen ellátni a feladatát, mert ehhez hiányzik a megfelelő kapacitása. Ha nem tör ki Belgiumban a tojásbotrány, talán ki sem derül, hogy Magyarországon is található fipronillal fertőzött tojás - nyilatkozta a Népszavának Sallai R. Róbert, az LMP országgyűlési képviselője, agrár-szakpolitikus.

A fipronil ugyan kizárólag kedvtelésből tartott állatok élősködőinek az irtására használható az unióban, de sok helyen, így hazánkban is bevetik illegálisan például a baromfi atkák elleni védekezésben. A gond az, hogy az engedélyezett növényvédőszerek jelenlétét sem nagyon vizsgálják az élelmiszerekben. Ha évente egyszer-kétszer végeznek ilyen ellenőrzést, a NÉBIH labor ki is mutat ilyen szennyeződésket. Tavaly ősszel a brokkoliban találtak a megengedett mértéket sokszorosan meghaladó növényvédőszer-maradványt. Tetézi a káoszt, hogy magas pozícióban lévő fideszes kormányzati politikus családi szálai egyszerre jelennek meg a növényvédőszer forgalmazásban, valamint abban a növényvédelmi bizottságban, amelyik arról dönt, milyen kemikáliákat engedélyezzenek Magyarországon - említette az LMP politikusa. Így fordulhat elő például, hogy a rovarkártevők ellen használt neonikotinoid növényvédőszerekre nemzetközi moratóriumot javasoltak a szakemberek, Magyarország pedig mentességet kért. Ez a rovarirtó kemikália rendkívül kis dózisban is méhgyilkosnak bizonyult.

Magyarország élelmiszerbiztonsági kitettsége nagyon magas, mert még mindig sok az olyan import élelmiszer, amely nem esik át alapos vizsgálaton és ehhez járulnak a hazai kockázatok - hangsúlyozta Sallai R. Benedek.

Egyelőre a kereskedelemben még nem érződik a szennyezett tojások okozta botrány - mondta lapunknak Vámos György, az Országos Kereskedelmi Szövetség (OKSZ) főtitkára.