pártok;rangsor;Závecz Research;

2017-08-26 07:06:00

Az elszántságot nem lehet szavazatra váltani

Többségben vannak azok, akik leváltanák a Fidesz-kormányt, de ebből nem következik automatikusan, hogy kormányváltással zárul a nyolc hónap múlva esedékes választás – értékelte a Závecz Research legfrissebb mérésének eredményeit Juhász Attila. A Political Capital szakmai vezetője szerint az ellenzék széttagoltsága miatt nem lehetnek túl optimisták a váltásban reménykedők, mert hiába vannak többségben a mostani hatalom távozását akarók, ha egyik ellenzéki párt sem tudja megszólítani őket.

Augusztus közepén a Fidesz kétszázalékos növekedéssel 26 százalékon állt, a Jobbik tábora három hónapja 13 százalékos, az MSZP viszont 2 százaléknyit veszített támogatóiból és most 10 százalékot ér el a választókorú népesség körében. Az év elején mért adatokhoz képest kevéssel nőtt a Fidesz-kormány távozásában reménykedők köre, most 3,5 millió felnőtt állampolgár bízik ebben, februárban százezerrel kevesebben voltak. Csakhogy ugyanennyivel lettek többen az elmúlt fél évben azok is, akik az orbáni hatalom folytatását akarják: 2,6 millióan bíznak ebben.

A közvélemény-kutató cég vezetője a Népszava kérdésére arra emlékeztetett, hogy a kormányváltást akarók a maguk 43 százalékával nem jelentenek abszolút többséget, ráadásul 14 párt hívei tartoznak ebbe a körbe, ami rendkívüli széttagoltságot jelez, és egyelőre sehol nem látszik az együttműködés szándéka. Nem jó előjelnek nevezte Závecz Tibor azt sem, hogy négy évvel ezelőtt erősebb kormányváltó hangulatot mutattak a mérések. 2013-ban például az Ipsos azt rögzítette, hogy a választásra jogosultak 28 százaléka ragaszkodott az Orbán-kabinethez, 52 százaléka kormányváltást akart és a Medián is 50 százalékot mért egy hónappal a 2014-es választás előtt. Aztán narancssárga festék borult az ország térképére. Egységbe kell rendezni az ellenzéket és túl kell lépni a nagyvárosok falain – érvelt a kutató, aki az idő rövidsége ellenére úgy látja, a Fidesz töretlen népszerűsége mellett sem törvényszerű a 2014-es ellenzéki vereség megismétlődése. Az viszont biztos, hogy az MSZP gyengülése magával húzhatja a kis balliberális pártokat is – figyelmeztetett Závecz. A friss kutatás megerősítette, hogy ha valamelyik tömörülésből megindul az elvándorlás, a kiábrándult szavazók nem jelennek meg az ellenzék másik pártjában, csalódottan hátat fordítanak.

A Medián ügyvezető igazgatója is úgy értékelte: az ellenzéki pártok számának csökkenése nélkül a mostani elszántságot nehéz lesz szavazatokra váltani, mert ha nincs közös perspektíva, szétporlad a választók elszántsága. Hann Endre azonban nem látja befuthatatlanul rövidnek a szavazásig hátralévő nyolc hónapot, ha meg tudnak erősödni a Gulyás Márton választási mozgalmához hasonló kezdeményezések, ami mögött már felsorakozott az ellenzék. Pozitívan kell értékelnünk, hogy a pártvezetők szóba állnak egymással néhány kérdésben, de ettől még nem változik meg a Fidesz választási rendszere – mutatott rá Róna Dániel politológus. Tény, hogy a 24. órában vannak az ellenzéki pártok, hogy megtalálják a közös fellépés módszerét – tette hozzá, de ez szerinte sem befuthatatlan feladat, hiszen négy éve is csak januárra állt össze a csapat. Az akkori gyenge eredmény pedig még nem jelenti azt, hogy most is kudarc lesz a vége.