Társadalom;merénylet;függetlenség;tüntetés;Barcelona;Katalónia;

2017-08-28 07:35:00

Átpolitizált egység

A terrorizmus elleni tüntetés után egy nappal az egységnek már kevés nyoma volt: a régió függetlensége került ismét a középpontba.

Kockázatos játékba kezdtek a függetlenségpárti katalán erők. Alig 24 óra telt el a szombati, terrorizmus elleni barcelonai tömegtüntetés után, amikor vasárnap délután az október 1-jei függetlenségi referendumot népszerűsítő vírusvideók jelentek meg az interneten. Ahogy az El País spanyol napilap a kampányt ismerő források beszámolói alapján rámutat: az időzítés nem véletlen, az önálló Katalán állam mellett kampányoló csoportok tudatosan igyekeznek kihasználni a globális figyelmet, amely a múlt hét csütörtöki terrorista merényletek után terelődött a régióra, amelynek vezetése minden erejével igyekezett az elmúlt néhány napban világossá tenni a világ számára, hogy gyakorlatilag önálló állam.

A videók anonim kisfilmek, szerzőjük, rendezőjük sehol sincs feltüntetve, ám helyi források szerint a referendum mellett heves kampányt folytató Katalán Nemzetgyűlés (ANC) nevű egyesület – amely a katalán parlament nacionalista pártjainak támogatását élvezi – áll mögöttük. A felvételek ráadásul félrevezetőek, azokon ugyanis urnákat is mutatnak, azt a benyomást keltve, hogy már rendelkeznek a voksolás lebonyolításához szükséges szavazatgyűjtő ládákkal, ám a spanyol napilapnak nyilatkozó források szerint ez közel sincs így (a katalán kormány májusban kezdeményezte 8000 urna megvásárlását, ám a spanyol ügyészség keresztbe tett a terveknek, és hivatalos források szerint azóta nem történt előrelépés az ügyben).

A 7,5 milliós Katalóniában október elsejére tervezik a Madrid által illegálisnak nevezett népszavazást, amelyen a következő kérdésre kell felelniük a választásra jogosultaknak: „Akarja, hogy Katalónia független köztársaság legyen?” A referendum körüli feszültségek, valamint a Madriddal és a monarchiával való szembenállás a szombati tüntetésen is érezhető volt, noha azt az egység nevében szervezték meg.

A hatóságok által félmilliósra becsült tömeg fölé szinte ernyőként vetült a rengeteg katalán zászló. A menet elején kifeszített molinón a katalán „No Tinc Por”, vagyis „Nem félünk” felirat volt olvasható, amelyet a délután folyamán többször is skandált a tömeg. A zászlótengerben azonban sok, a katalán függetlenségre utaló plakátot lehetett felfedezni. A politika akkor vegyült a tüntetésbe jelentősen, amikor megjelent VI. Fülöp, aki szintén a menettel vonult. A spanyol királyt sokan kifütyülték, ahogy Mariano Rajoy néppárti kormányfőt is, hiszen az elszakadáspártiak szemében Madridot, az „elnyomó hatalmat” képviselték. Az összes nagy part képviselője jelen volt a demonstráción, ám a korrupciós botrányok miatt megtépázott népszerűségű kormánypárti politikusokat fogadta a leghangosabb füttykoncert.

Helyszíni forrásunk szerint azonban a tüntetés bővelkedett felemelő pillanatokban: „Fantasztikus volt látni, ahogy az emberek vastapssal fogadták a katalán rendőröket. Az autóiakat rózsákkal borították be” – mesélte lapunknak a Barcelonában élő Josep Maria, aki épp az utcán dolgozott, és a menet végéről kísérte figyelemmel a demonstrációt. A katalán férfi ugyanakkor hozzátette, hogy véleménye szerint meggondolatlanság volt megszervezni egy ennyi embert megmozgató eseményt. „Egy terrorista sejtet már leszereltek. De könnyen meglehet, hogy van olyan, amelyről még nem is tudnak a hatóságok.”

Újabb halálos áldozata van a merényleteknek
Egy német turista a katalóniai terrorista merényletek 16. halálos áldozata. Az 51 éves nő a barcelonai gázolás során – amelyet az Iszlám Állam vállalt magára – szenvedett súlyos sérüléseket. A támadás óta kritikus állapotban volt, vasárnap délelőtt vesztette életét egy barcelonai kórházban. Az egészségügyi minisztérium adatai szerint még 24 sérültet ápolnak: öten kritikus, négyen pedig súlyos állapotban vannak, a többi áldozat sérülése nem súlyos.