Garancsi István;ESMA;ESMA Zrt.;reklámhelyek;

2017-08-30 11:21:00

Orbán barátját "kimosdatta" a Fővárosi Közgyűlés

Engedély nélkül, ingyen használja a fővárosi villanyoszlopokat Garancsi István reklámcége – derült ki a Fővárosi Önkormányzat előterjesztéséből, amelyet szerdán el is fogadott Fővárosi Közgyűlés. A döntés értelmében a mulasztás ellenére további 5 évre kap használati jogot Orbán Viktor jó barátjának a cége. Korábban, amikor az ESMA reklámoszlopai sértették a Fidesz érdekeit, még nem volt ilyen engedékeny a kormány, épp ezért veszélyesnek kiáltották ki az "elefántfül-hirdetéseket". A tiltást - láss csodát - visszavontak, miután Garancsi kezébe került a cég.

Megírtuk: az ESMA Zrt. 2015-től úgy helyezett ki hirdetéseket a BDK üzemeltetésében lévő villanyoszlopokra, hogy ahhoz sem a cég, sem a közterület tulajdonos Fővárosi Önkormányzat engedélyét vagy hozzájárulását nem kérték, ráadásul közterület-használati vagy oszlophasználati díjat sem fizettek - szúrta ki a hvg.hu az előterjesztésből. Ezt azt jelenti, hogy a cég lassan két éve jogosulatlanul és ingyen használja városszerte ezeket a felületeket. 

A Zoom.hu előrejelezte, hogy a Fővárosi Közgyűlés mai ülésén mosdathatják ki Garancsi István kormányközeli vállalkozót, ami meg is történt. A képviselők ugyanis 18 igennel, 5 nem szavazat ellenében és 4 tartózkodás mellett elfogadták az előterjesztést, ami további öt évre engedélyezi az ESMA használati jogát az oszlophirdetésekre.

Az ESMA ellehetetlenítése, és felvirágoztatása

A villanyoszlopra kihelyezett hirdetéseket az Orbán-kormány 2012-ben tiltotta be, amikor az akkor még Orbán Viktorral és a Fidesszel nagy barátságban lévő Simicska Lajos MAHIR-ját meglehetősen zavarták az "elefántfülnek" nevezett oszlophirdetésekben utazó spanyol–magyar ESMA cég reklámjai, ezért egyik napról a másikra balesetveszélyesnek kiáltották ki és a lex-ESMA-ként elhíresült módosítással betiltották azokat - emlékeztet a hvg.hu.

A korlátozást csak azután oldották fel, hogy a miniszterelnök jó barátja, Garancsi István megvette a jelentős piacvesztést elszenvedő, addig magyar–spanyol kézben levő céget. Ezt Lázár János Miniszterelnökséget vezető miniszter akkor azzal magyarázta, hogy mégsem olyan veszélyesek a villanyoszlopos táblák, mint hitték, hiszen a balesetek száma nemhogy nem csökkent, de még nőtt is, amióta betiltották őket. 

Garancsi István és Orbán Viktor, a két jó barát FOTÓ: Népszava

Garancsi István és Orbán Viktor, a két jó barát FOTÓ: Népszava

A tilalom 2015 júliusi feloldása után egy decemberi, újabb módosítással bevezették a "tájékozódást segítő jelzést megjelenítő reklámcélú eszköz" definícióját, amivel ismét engedélyezték az "elefántfüleket.

Erről határozott a Fővárosi Közgyűlés

A testület határozata szerint a Budapest területén lévő és a fővárosi önkormányzat, a BDK Budapesti Dísz-és Közvilágítási Kft. (BDK), valamint a BKK Budapesti Közlekedési Központ Zrt. (BKK) tulajdonát képező közvilágítási oszlopokat "tájékozódást segítő jelzést megjelenítő reklámcélú eszköz" elhelyezése céljából a tulajdonosokkal közösen nyilvános pályázat útján közösen kívánja hasznosítani.

A tájékozódást segítő jelzést megjelenítő reklámcélú eszköz definíciója szerint olyan, szolgáltatás, kulturális vagy idegenforgalmi tevékenység helyét megjelölő jelzés, amely segíti annak megtalálását. Azaz ugyanolyan reklámtábla, mint a többi, csak egy nyíllal mutatja, hogy merre van az adott bankfiók, bolt, üzlet, szálloda, stb. Kihelyezésük viszont egyszerűbb, mint a hagyományos elefántfüleké: az oszloptulajdonos áramszolgáltató engedélye helyett csak a hozzájárulása, közterület-használati eljárás helyett pedig csak egyszerű bejelentés kell, és közterület-használati díj helyett is csak egy fix, oszloponként 100 Ft/tábla/nap + áfa elhelyezési díjat kell fizetni.
    
A testület egyhangúlag támogatta Gy. Németh Erzsébet (DK) azon módosító javaslatát, amellyel felkérték Tarlós István főpolgármestert, hogy vizsgáltassa meg: miért nem fizetett az ESMA Reklám Zrt. 2015 végétől a fővárosi köztéri oszlopokon kihelyezett reklámtáblák, reklámhordozók elhelyezéséért; valamint kit terhel a mulasztásért, a főváros és cégei bevételeinek elmaradásáért a felelősség?  

A közgyűlés döntése értelmében a fenti pályázat lebonyolításával a Vagyonkezelő Központ Zrt.-t bízzák meg, úgy, hogy a pályázat öt év hasznosítási időtartamot határozzon meg, továbbá a haszonbérleti díj a használatarányos díjelem mellett tartalmazzon egy fix alapdíjat is, amely a bevételtől függetlenül megilleti a haszonbérbeadót.

A BDK által üzemeltetett közvilágítási oszlopok száma mintegy 77 ezer, ennek 90 százaléka a BDK, 10 százaléka pedig a fővárosi önkormányzat, illetve a BKK tulajdonában van.