Gyomorforgató, hogy az Orbán-kormány még „nemzetinek" meri mondani magát, miközben vállaltan lemond többszázezer olyan magyar állampolgárról, akik átmenetileg vagy hosszabb időre külföldre kényszerülnek. A legfrissebb felmérésekből tudjuk, hogy jelenleg több mint hatszázezer magyar próbál a határainkon túl boldogulni, többségük valamelyik nyugat-európai országban. Nem lehet és nem szabad szó nélkül hagyni, hogy miközben a magyar adófizetők pénzéből a Fidesz-kormány komoly anyagi támogatást és kiemelt kedvezményeket juttat a határon túli kettős állampolgároknak, addig a többszázezer kivándorolt magyar állampolgárról egyszerűen lemondott, sőt mintha kifejezetten büntetné őket.
Orbán Viktor és kormánya látványosan másodrangú magyarként kezeli a kivándoroltakat. Alkotmánysértő módon kirekeszti őket a magyarországi választásokon való egyenlő részvételből azzal, hogy számukra nem biztosítja a levélben való voksolás lehetőségét; szemben a határon túli kettős állampolgárokkal.
Annak ellenére, hogy az Orbán-kormány pontosan tisztában van a kivándorolt családokban született magyar gyermekek kiugróan magas számával (minden hatodik magyar gyermek ma már külföldön születik) és az ezzel járó adminisztratív feladatok mennyiségével, az államigazgatásban továbbra sem hajtották végre azokat a fejlesztéseket, amelyek meggyorsítanák az ügyintézést. Méltatlan és gyalázatos, ahogyan az állami bürokrácia terheltsége miatt packáznak a külföldön élő magyar családokkal.
Az érintett magyar kolóniák régóta tartó lobbijának is köszönhető, hogy jövő év elején több új diplomáciai kirendeltség is nyílik, például Edinburghban és Manchesterben. Ezek a konzulátusok azonban csak akkor tudják teljesíteni kötelességüket, ha nem puszta „látványpékségek" lesznek. Elvárás kell legyen, hogy minimálisra csökkenjenek a kivándorolt magyarok adminisztratív terhei, az ügyintézés mellett az új intézményeknek kulturális és közösségi teret is biztosítaniuk kell, ahogyan garantálni kell azt is, hogy az újonnan megnyíló kirendeltségeken a magyarok élhetnek – egyébként korlátozott – szavazati jogukkal. A kivándorlás ügyében és az elvándoroltak érdekképviseletében is szemléletváltásra van szükség.
A magyar állam nem kezelheti egyetlen polgárát sem másodrangúként. A Fidesz vállaltan lemondott ezen százezrekről, mi ezzel szemben a kormányváltást követően intézményesített szintre emeljük majd a kivándorlás ügyét. Mert mi, mindenkit hazavárunk.
A magyar miniszterelnök vízválasztó, az illiberális államot meghirdető, 2014-es tusványosi beszéde után megfogadtam, hogy európai képviselőként nyílt levélben fogom minden héten figyelmeztetni a közvéleményt a rezsim bűneire. Százötvenhatodik alkalommal kongatom a harangokat, de addig folytatom, amíg szükség van rá. Mert európai demokrataként ez a dolgom.