judo;cselgáncs-vb;

2017-09-04 07:56:00

Cselgáncs-vb - Legalább pontokat szereztek

A hazai érem elmaradt, de három magyar a pontszerzést jelentő ötödik helyen végzett a budapesti cselgáncs-világbajnokságon, amely előtt legalább egy dobogós helyezés elérése is szerepelt a hivatalos elvárások között.

Elmaradt az igazán nagy ünneplés, egyetlen hazai dzsúdós sem ért oda a dobogóra a vb-n. Pedig nagy volt a fogadkozás és a reménykedés – ráadásul nem is alaptalanul, hiszen több nemzetközi szinten is klasszis versenyző (Csernoviczki Éva, Karakas Hedvig, Bor Barna, Ungvári Miklós) alkotta a magyar csapatot –, a bátrabbak odáig merészkedtek, hogy hazai aranyérmet vizionáltak. Utóbbi különösen nagy bravúr lett volna, eddig csak ketten, Kovács Antal és Braun Ákos állhattak vb-n a dobogó tetején, ráadásul egyikük sem a közelmúltban: Kovács 1993-ban, Braun 2005-ben nyert vb-t, logikus lett volna, hogy újabb tizenkét év elteltével megint lesz magyar arany. A rideg valóság azonban más, bár mindenki nagyon akart, elszántan küzdött – ebben a sportágban ez a természetes –, az első három nap mindig délelőtt kiestek a magyarok, nem kevés fájdalmat és bosszúságot okozva maguknak és a közönségnek. Főleg azoknak, akik a sikeres hazai szereplés reményében délutánra váltották meg belépőiket, melyekből a legolcsóbb is hatezer forintba került.

Csütörtöktől jött az áttörés, a vb második szakaszában minden nap volt legalább egy magyar a délutáni programban. Csoknyai László (81 kg) volt az első, aki túlélte a délelőttöt, és bár a sikerrel megvívott negyeddöntőt követően kétszer kikapott, a pontszerző ötödik helyen végzett, életében első alkalommal zárt felnőtt vb-n helyezettként. Szintén ötödik lett Tóth Krisztián (90 kg) és Bor Barna (plusz 100 kg), utóbbi a bronzmeccsen hosszabbításban szenvedett vereséget, leléptették, mert szabálytalanul védekezett.

A zárónapon a vegyes csapatversenyt rendezték meg, amely először szerepelt a vb programjában, de 2020-ban bemutatkozik a tokiói nyári olimpián is. A magyarok a 16 közé jutásért Karakas Hedvig, Szabó Frigyes, Gercsák Szabina, Tóth Krisztián, Erdélyi-Joó Abigél és Cirjenics Miklós összeállításban 6-0-ra legyőzték Kazahsztánt, a nyolcaddöntőben azonban 4-2-es vereséget szenvedtek Franciaországtól, és kiestek. A második mérkőzésen Karakas, Gercsák, Tóth és Cirjenics mellett Szigetvári Mercédesz és Ungvári Miklós küzdött.

„Egyrészt, rendkívül boldog vagyok, hogy egy ilyen fantasztikus eseményt tudtunk rendezni, a nemzetközi dzsúdócsalád egy héten át Magyarországon ünnepelt, és mindenki nagyon jól érezte magát, ráadásul nagyszerű közönség előtt zajlottak a küzdelmek. A másik oldalról nagyon szomorú és csalódott vagyok, hogy ennek a csodálatos közönségnek és többre érdemes magyar csapatnak nem sikerült jobb eredményt elérnie”- értékelt az M4 Sporton Tóth László, a magyar szövetség elnöke.

A hivatalos célkitűzés egy-egy érem és pontszerző hely megszerzése volt.

"Számomra csalódás ez a szereplés, én személy szerint három érmet szerettem volna, ez benne volt ebben a csapatban. Fáj a szívem, nehezen megemészthető az elmúlt hét eredménye, pontszerző versenyzőink – akik ötödikek lettek – akár egy aranyéremre is képesek lettek volna – tette hozzá a sportvezető. - Tóth Krisztián öt nyert mérkőzéssel lehetett csak ötödik, az olimpián négy nyert mérkőzéssel aranyérmet lehet nyerni. A világbajnokság mezőnye keményebb az olimpiáénál, hiszen a domináns nemzetek több versenyzőt indíthatnak egy-egy súlycsoportban. Időnként egy-egy hajszál, egy pillanatnyi kihagyás, figyelmetlenség döntött arról, hogy jelenleg nem egy világbajnokot vagy több érmest ünnepelhetünk, hanem három ötödik helyezést, amit mindentől függetlenül nagy eredménynek tartok.”