Tudomány;kutatók;szimpózium;molekuláris tudományok;

2017-09-14 16:24:00

Nobel-díjasok és sztárkutatók Budapesten

A több Nobel-díjas tudós és sztárkutató részvételével zajló nemzetközi szimpózium célja, hogy a fiatal kutatók és diákok kapcsolatot létesítsenek a legnevesebb kutatókkal - mondta a Molecular Frontiers elnevezésű kétnapos rendezvény főszervezője csütörtökön.

A szimpózium célja a jövő kutatógenerációjának megszólítása, a molekuláris tudományágak népszerűsítése - mondta Beke-Somfai Tamás, aki hozzátette: a tíz előadásból álló budapesti szimpózium tematikája a fehérjetudományok és a gyógyszerésztudományok kapcsolatára, együttműködési lehetőségeire helyezi a hangsúlyt. A molekuláris tudományterületek közé tartozik a kémia, a biológia, a gyógyszerkutatás és a génkutatás - tette hozzá.

A tíz előadó között három Nobel-díjas tudós is van: Kurt Wüthrich (kémia), Arieh Warshel (kémia) és Tim Hunt (orvostudomány).

A főszervező szerint a szimpózium a medicinális és a fehérjetudományokat fogja össze, a nagyon bonyolult betegségek molekuláris megértésére fókuszál.

Szalay Péter, az ELTE rektorhelyettese angol nyelvű köszöntőjében elmondta, nem véletlen, hogy az intézmény ad otthont a szimpóziumnak, hiszen az ELTE a legrégebbi folyamatosan működő magyar egyetem, ahol már megalapításától tanítottak természettudományokat. Ez a hely mindig a tudomány és a tudományos kutatás otthona volt - tette hozzá.

Lovász László, az MTA elnöke a nyitónapon mondott előadásában a matematika és a kémia közötti kapcsolódási területekről beszélt. Mint mondta, a matematikusok számára a kémia fejlődése izgalmas problémákat vet fel. Ezért fontos a különböző tudományterületek közötti együttműködés.

Pálinkás József, az NKFIH elnöke arról beszélt, hogy a tudományok közötti határok manapság már nem annyira élesek, különösen a kémia, a fizika és a matematika közötti kapcsolatot emelte ki. A fizikus szerint az együttműködés új távlatokat nyithat a tudományban.

Örömét fejezte ki, hogy nagy érdeklődés kíséri az eseményt, amelyen közel ezer hazai és határon túli középiskolás diák, egyetemi hallgató, doktorandusz és kutató vesz részt.

A Molecular Frontiers egy nemzetközi nonprofit szervezet, amely 2006 óta a Svéd Királyi Tudományos Akadémia égisze alatt működik. A szervezet rendszeresen megtartott szimpóziumain diákok és egyetemi hallgatók ezreinek számolnak be a meghívott Nobel-díjasok és élvonalbeli kutatók a molekuláris tudományok legújabb eredményeiről, felkeltve a fiatalabb generációk érdeklődését.

A Nemzeti Kutatási, Fejlesztési és Innovációs Hivatal támogatásával zajló szimpóziumnak Tokió, Stockholm, Göteborg után ad otthont Budapest.