Egyházi körökből kapott információnk alapján csütörtöki számunkban adtuk hírül, hogy menesztik posztjáról Török Tamást, az üldözött keresztények megsegítéséért felelős helyettes államtitkárság vezetőjét. Értesülésünk szerint kényszerű távozása összefüggésbe hozható azzal, hogy az iraki Erbílben nem készült el tanévkezdetre – a magyar kormány és a katolikus püspöki kar 200 millió forintos támogatásából épülő – iskola.
Az üldözött keresztényekkel foglalkozó helyettes államtitkárság tavaly ősszel, a KDNP-s Rétvári Bence államtitkár felügyeletével jött létre az Emberi Erőforrások Minisztériumában (Emmi). A tárcának szerda délben elküldött kérdéseinkre eddig nem kaptunk választ: cáfolat vagy pontosítás sem érkezett. Ellenben a sors különös szeszélye folytán a magát „kormánypárti újságként” hirdető Magyar Idők szintén csütörtökön, az Emmi-re hivatkozva megírta: Török Tamás „egyéves megbízatásának lejártával” visszatér a diplomáciai pályára.
A kormánypárti újság az erbíli iskolát nem említette, ahogyan azt sem, hogy Török esetleg nem önszántából állt fel székéből. Ellenben beszámolt arról, hogy helyét munkatársa, Azbej Tristan veszi át, aki az EMMI tájékoztatása szerint „az Egyesült Államokban tanult, a Közel-Keleten szerzett tapasztalatokat, korábban diplomáciai feladatokat is ellátott”.
Megítélésünk szerint Azbej Tristan személyisége ennél lényegesen nagyobb terjedelmet érdemel. A neten fellelhető bemutatkozása szerint egy 350 éve a Kárpát-medencében élő magyar-örmény család sarja, a Tristan keresztnevet ugyanakkor „francia édesanyám adta nekem, aki Párizs egyik bohém külvárosában szült világra”. Ha ehhez még hozzávesszük, hogy bloggerként milyen öndefiníciót alkotott, akkor könnyen beláthatjuk, nem tipikus minisztérium tisztségviselővel van dolgunk. Íme: „Lelkesedő realista, multikulti hazafi, fiatal KDNP-s, toleráns konzervatív, kifinomult fradista állat, gazdaságpárti környezetvédő, munkamániás családapa, pacifista keresztes, külszolgálatos gyerehaza-mozgalmár, szelíd provokátor. Az ellentmondások nem valósak: csak az ön fejében léteznek.”
Életrajza szerint az Egyesült Államokból visszatérve környezetvédelmi szakpolitikusa, majd egyik vezetője – budapesti elnöke és országos alelnöke lett – az Ifjúsági Kereszténydemokrata Szövetségnek (IKSZ). „A 2010-es kormányváltás után szintet ugrottam, előbb a Fidesz-KDNP, majd a Miniszterelnökség zöldpolitikai tanácsadójaként dolgoztam” – ismertette életútját. Azbej Tristan alapítója a Gyere Haza Alapítványnak, és tíz pontban foglalta össze, mi olyan vonzó Magyarországban, ami miatt a külföldön dolgozó fiataloknak érdemes hazaköltözniük. Ezek között szerepeltek „gyerekkorunk életérzései”, a Túró Rudi is. Azbej Tristan is elismerte, hogy az alapítvánnyal kétes hírnevet szerzett: „így vagy úgy, de a Túró Rudiból pár nap alatt kitörölhetetlen közpolitikai mém lett Magyarországon”.
Annak ellenére, hogy a hazatelepülésre igyekezett rávenni a magyar fiatalokat, ő maga izraeli külszolgálatba szegődött. „Azbej Tristan kormányszolgálatot vállalt, Izraelben, a magyar nagykövetség tudományos-technológiai attaséja lett. Ez a családján kívül senki mást nem érdekelne, ha nem ő lenne az a fiatalember, aki kitalálta, hogy haza kellene csábítani a magyar fiatalokat a Lajtán túlról” – bírálta lépését Fábry Béla pedagógus 2015 decemberében a Népszavában.
A fideszes hullámokon lovagolva tavasszal Azbej Tristan a Magyar Hírlapban támadta az általa George Sorosnak nevezett, köztörvényes bűnelkövető spekulánsnak titulált Soros Györgyöt. Nem véletlen, hogy fontos és kényes minisztériumi pozíciót bíztak rá: kiérdemelte.