hurrikán;Külgazdasági és Külügyminisztérium;Irma hurrikán;Curacao sziget;Saint Martin sziget;

2017-09-17 23:10:00

Hurrikán - Hat magyar Curacao szigetén rekedt

Hat, a vihar pusztította Saint Martin szigetéről kimentett magyar állampolgár most Curacao szigetén vár hazaútjára. A célra kiszemelt NATO-gép elromlott, pénzük nincs, konzuli kölcsönből, kereskedelmi járattal térhetnek majd haza.

Hiába várnak Curacao szigetén a magyar állam által küldött gépre a Saint Martinról kimentett magyarok - közölte az RTL Klub Híradója. Hatan, köztük egy csecsemő szombat délután indultak volna haza, de ehelyett sms-t kaptak arról, hogy a NATO-repülőgép elromlott és másikat sem tudnak küldeni. A gép Pápára hozta volna őket. Az RTL-nek tanácstalanul nyilatkozott a kint ragadt magyarok egyike. Balogh Violetta szerint a külügyi tárca azt mondta nekik, hogy sajnálják, ennyit tudtak segíteni.

Az Irma hurikán sújtotta Saint Martin szigetéről még a hét elején kimentették a családot egy bérelt géppel, s Curacao szigetére vitték őket. A karibi szigetvilágot két hete érte el az Irma, Antigua és Barbuda szigetén az épületek 90, Saint Martinon, ahol a magyarok is voltak az épületek 95 százalékát rongálta meg a trópusi vihar, nem volt áram és ivóvíz sem. A szigeten csak katonai gépek kaptak leszállási engedélyt, a magyar légierőnek pedig nincs olyan gépe, ami el tudna addig repülni. A sziget északi része francia, déli része pedig holland fennhatóság alá tartozik.

Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter még hétfőn bejelentette: utasítást adott a Saint Martin szigetén tartózkodó kilenc magyar állampolgár mielőbbi evakuálására. Akkor azt mondta: egy amerikai hajózási vállalkozással is kapcsolatban vannak, amelynek egy hajója ki tudott kötni a szigeten, illetve utasítást adott repülőgép bérlésére Dominikán. Szijjártó közölte: ha magyar állampolgárok veszélyben annak, és el akarnak jönni valahonnan, az a kötelességük, hogy segítsenek. Szerdán már azt jelentette be, hogy hat magyar és egy szlovén állampolgárt sikerült kimenteni kedden a hurrikán sújtotta Saint Martinról. Egy öttagú magyar családot, egy nőt és egy szlovén állampolgárt sikerült egy kormány által bérelt repülővel Curacaóra vinni, s a helyi tiszteletbeli magyar konzulátusán a magyarok már biztonságban vannak.

Két forgatókönyvet említett; az egyik szerint a pápai bázisra repülő, a holland menekülteket és segélyeket is szállító NATO-gép fedélzetén tudnak hazajönni, a másik - ha az előbbi nem sikerül -, hogy konzuli kölcsönt biztosítanak az ottrekedt magyaroknak.

Mivel szombaton a NATO-gép elromlott, a magyarok várhatóan kereskedelmi járattal érkeznek haza. Az RTL-nek nyilatkozó Balogh Violetta szerint maguknak kellett szállást intézniük és fizetniük, pedig mindenki más, akit a szigetről evakuáltak, a saját államától kapott ingyen szállást és ellátást. Mint sokaknak, úgy nekik is mindenük odaveszett a hurikán miatt, csak egy hátizsákot vitt magával. Tanácstalanok, a pénzük elfogyott, és nem tudják, meddig kell várniuk a magyar állam segítségére. A külügy a csatornának azt nyilatkozta, a hazajutásukat kereskedelmi járatokkal szervezik meg.

A minisztérium nem utazási iroda
Cáfolta vasárnap a Külgazdasági és Külügyminisztérium sajtófőnöke, hogy magukra hagyták volna a magyarokat. Menczer Tamás közölte, a hurrikán érkezése ismert volt, az előtt is lett volna lehetőség elhagyni a szigetet. Akik maradtak, életveszélybe kerültek, ezért a magyar állam gondoskodott róluk: 5 millió forintért bérelt repülőt, ami elvitte őket a biztonságosnak számító Curacaóra. A NATO-gép ingyen jöhettek volna haza, azonban az valóban meghibásodott, javítani kell.
Cáfolta azt is, hogy nem ajánlottak anyagi segítséget. A szállás és a repülőjegy költségét konzuli kölcsön formájában tudja finanszírozni a magyar állam, ezt közölték az érintettekkel is - tette hozzá Menczer. Úgy vélte, a minisztérium nem viselkedhet utazási irodaként, a törvények nem teszik lehetővé, hogy biztonságos helyen lévő magyarok szállását és utazását az állam véglegesen kifizesse. "Furcsálljuk, de tudomásul vesszük", hogy a magyarok az őket kimentő magyar állam eljárását kifogásolják, de továbbra is segítik őket - közölte Menczer.