SPD;bírálat;Martin Schulz;

Martin Schulz Orbán Viktorral Brüsszelben FOTÓ: POOL DIDIER LEBRUN / BELGA MAG / BELGA

- Kemény német bírálat a magyar kormányfőnek

Martin Schulz, a német szociáldemokraták elnöke élesen bírálta Orbán Viktor magyar miniszterelnököt. 

Az SPD-nek a vasárnapi német parlamenti választásra készülő listavezetője a Spiegelnek adott interjújában közölte, Horst Seehofer, a Keresztényszociális Unió (CSU) elnöke, bajor miniszterelnök barátja, Orbán Viktor „hitet tett az illiberális demokrácia mellett”. Hozzátette, Ankarában, Moszkvában és Washingtonban is sokan hasonlóképpen gondolkodnak. Ezzel a gondolkodással azonban az „elvekhez hűen” kell szembeszállni. „Az autokraták gyűlölik az életvitelünket, lenézik a felvilágosult liberalizmusunkat, megmosolyogják a menekültpolitikánkat. Világossá kell tenni számukra: a gondolkodásuknak nem lehet helye (Európában)”.

Schulz azt is hozzátette, hogy Törökország és Oroszország között akad egy nagy különbség. Utóbbi ország az ENSZ Biztonsági Tanácsának állandó tagja, így vétójoggal rendelkezik. „A reálpolitika azonban nem egyszerű dolog” - tette hozzá. Mint fogalmazott, Putyin számára is világossá kell tenni, hogy az Ukrán kérdésben tartania kell magát a megállapodásokhoz. „Ellenkező esetben nem oldjuk fel az országgal szemben elrendelt büntetőintézkedéseket” - fejtette ki.

A német igazságügyi miniszter is nekiment Orbánnak

Heiko Maas Forrás: Faceboo<em style="font-size: 14px; background-color: rgb(255, 255, 255); color: rgb(0, 0, 0);"><strong><em><strong>agyobb nyomást kell gyakorolni azokra az országokra, melyek úgy gondolják, hogy az érvényes jog fölé helyezhetik magukat. Ha valaki megsérti a jogot, azt szankcionálni kell"</strong>&nbsp;</em>- vélekedett Maas.&nbsp;A dpa azt írja: Maas nem akarja megengedni a magyar miniszterelnöknek, hogy az Európai Bíróság ítélete ellenére kitartson elutasító hozzáállása mellett a menekültek befogadása terén.</strong></em>

Heiko Maas Forrás: Faceboo

Legutóbb Heiko Maas szociáldemokrata német igazságügyi miniszter bírálta Orbánt annak kapcsán, hogy a magyar kormányfő kétkedve fogadta az Európai Unió Bíróságának a kvótaperben hozott ítéletét, és kijelentette: az semmire nem kötelezi Magyarországot. Maas szerint nagyobb nyomást kell gyakorolni azokra az országokra, melyek úgy gondolják, hogy az érvényes jog fölé helyezhetik magukat. "Ha valaki megsérti a jogot, azt szankcionálni kell" - vélekedett.

"Ha valaki semmibe veszi a bíróság ítéletét, annak pénzügyi következményei kell, hogy legyenek. Aki a menekültkérdésben megbontja az európai összetartást, az ne számítson anyagi kérdésekben európai szolidaritásra" - húzta alá a német miniszter, hozzátéve:"aki független bíróságok ítéletét nem tartja tiszteletben, az a jogállamiság minden elvének búcsút int".

Szijjártó vádaskodással reagált
Az Európai Bíróság döntése nem kötelezi Magyarországot semmire - reagált a német igazságügyi miniszter szavaira Orbán korábbi kijelentésével Szijjártó Péter. A Magyarországnak szerződések szerint járó uniós forrásokat összekötni az illegális bevándorlással sumák dolog - közölte, hozzátéve: Ne hallgassuk el azt a tényt sem, hogy képmutatás Magyarországot számon kérni, amikor az uniós tagállamok a kvóta szerinti vállalásaik mindössze 25 százalékát teljesítették" - tette hozzá Szijjártó Péter.
A külügyminiszter teljes közleményét itt olvashatja el!

 

Az osztrákokkal is többször volt vitánk

Christian Kern balliberális osztrák kancellár többször is kemény bírálatot fogalmazott meg az Orbán-kormánnyal szemben. Szerinte Magyarország (és Lengyelország) felszámolja a demokráciát és a hatalmi ágak szétválasztását, valamint korlátozza a sajtószabadságot". Szijjártó Péter erre úgy reagált, hogy Kern Magyarország szidalmazásával próbál belpolitikai népszerűtlenségén változtatni, Martin Schulzhoz, a német szociáldemokraták (SPD) kancellárjelöltjéhez hasonlóan. Elutasítjuk "ezt a liberális gőgösséget" - mondta.

Emlékezetes, hogy az osztrák szociáldemokrata kancellár először a Frankfurter Allgemeine Zeitung (FAZ) című konzervatív német lapnak azt mondta (Maashoz hasonlóan): az unió szabályainak megsértése esetén csökkenteni kell Magyarország és Lengyelország uniós támogatását. Mint fogalmazott: a demokráciának mindig a pluralizmuson kell alapulnia, azonban "gyújtogatók vannak a házunkban", ezért örvendetes, hogy az Európai Bizottság "nagyon határozottan nemet mondott". 

Christian Kern Orbán-kormányt bíráló első interjújáról bővebben itt olvashat!

Bár a német szociáldemokraták politikusai a nyilvánosság előtt azt állítják, nem akarnak tovább nagykoalíciós együttműködést a kereszténydemokratákkal, a párt vezetésétől egyáltalán nem állna távol a CDU/CSU-val való házasság folytatásának gondolata – írta a Spiegel legutóbbi kiadásában.