tervek;nyíregyházi kórház;plágium;

2017-09-20 07:04:00

Lenyúlták a nyíregyházi kórház terveit

Egy ellenzéki önkormányzati képviselő feljelentésére most nyomozás indul, amiért a Szabolcs-Szatmár megyei önkormányzat a nyíregyházi kórház-beruházás során az eredeti tervezővel szerződést bontott, majd több mint kétszer annyi pénzért megbíztak egy új tervezőt, aki szinte „lemásolta” a korábbi terveket.

A nyíregyházi Jósa András Tömbkórház-projekt tervezési munkáira 2009. május 11-én kötöttek szerződést közbeszerzési eljárás lefolytatását követően a Nyírterv-Plusz Kft.-vel. A Szabolcs-Szatmár-Bereg Megyei Önkormányzat, mint megrendelő azonban 2010. január 13-án rendkívüli felmondással élve, azonnali hatállyal megszüntette a tervezési munkára kötött, 252 millió forint értékű megbízást anélkül, hogy fizettek volna a tervekért, vagy a jogokat megvásárolták volna. Ezt követően ugyanerre a tervezési munkára a Fatum Property Kft.-vel kötöttek szerződést bruttó 626 millió forint értékben: ez a cég a korábban készített terveket használta fel, és alakította tovább. A Nyírterv-Plusz Kft. emiatt polgári pert indított, a Debreceni Ítélőtábla pedig jogerős ítéletében megállapította, hogy megsértették a Nyírterv-Plusz Kft. szerzői vagyoni jogát, valamint az építész tervező vagyoni és személyhez fűződő szerzői jogát. Dupla pénzért gyakorlatilag „lenyúlták” a nyíregyházi kórház építésének eredeti terveit, így több százmilliós kártérítést kell közpénzből kifizetni.

Lövei Csaba nyíregyházi önkormányzati képviselő, az Együtt helyi elnöke a jogerős döntés után felhívta a figyelmet, hogy az ügy felveti a büntetőjogi felelősséget mind a szerzői jogok megsértése, mind különösen nagy kárt okozó hűtlen kezelés gyanúja tárgyában. Azt pedig különösen aggasztónak vélte, hogy 2010-ben – a történtek idején – a város jelenlegi fideszes polgármestere volt a Szabolcs-Szatmár-Bereg Megyei Egészségügyi Fejlesztési Holding felügyelőbizottságának elnöke, a beruházás akkori projektmenedzsere pedig egy városi cég mostani vezetője. Lövei azt is bejelentette idén márciusban, hogy ha a nyomozó hatóság hivatalból nem indít az ügy miatt eljárást, úgy ő maga tesz feljelentést. Ezt két hónap várakozás után, idén májusban meg is tette. A helyi képviselő úgy vélte, a hűtlen kezelés gyanúját megalapozza, hogy a második céggel csaknem háromszoros áron szerződtek ugyanarra a munkára.

Az eredeti tervezőt ugyanis nyílt közbeszerzési eljárásban választották ki, ők tették a legkedvezőbb ajánlatot, ráadásul később is az általuk készített terveket használták fel, tehát nem arról volt szó, hogy nem megfelelő munkát végeztek, más állt a háttérben, csakhogy senki nem indokolta meg a szerződésbontást. Azzal, hogy az első szerződési összegtől jelentősen többet fizettek az új szerződés alapján ugyanazért a munkáért, kár érte a Szabolcs-Szatmár-Bereg Megyei Önkormányzatot, illetve az ügyben jogutódját, az Állami Egészségügyi Ellátó Központot. A Debreceni Ítélőtábla által megítélt kártérítés pedig, amelyet ki kell fizetni a Nyírterv-Plusz Kft-nek, plusz vagyoni hátrányt jelent – vélte az Együtt képviselője.

Lövei lapunknak azt is elmondta: az ügyészség azt válaszolta a feljelentésre, hogy a hűtlen kezelés gyanúja miatt 2012-ban már egy másik feljelentésre indítottak eljárást, és azt bűncselekmény hiánya miatt lezárták. A szerzői jogok megsértése ügyében viszont „megáll” Lövei feljelentése, így ebben most elrendelték a nyomozást.