étrend-kiegészítő;gyógynövények;Pannonhalma;Pannonhalmi Főapátság;Pottyondy Ákos;

2017-09-27 07:17:00

Pirulagyártó bencések

A pannonhalmi szerzetesek szőlőnövény-kivonataiból állítanának elő étrend-kiegészítőket. A készítmények többféle betegség megelőzésére és kezelésére is hatásosak lehetnek.

Új típusú, gyógynövényeket és szőlőmagolajat egyaránt tartalmazó étrendkiegészítő termékcsaládot fejleszt ki a Pannonhalmi Főapátság levéltárában található receptek felhasználásával a Széchenyi egyetem mosonmagyaróvári kara, a Pannonhalmi Apátsági Pincészet és a Kisalföldi Mezőgazdasági Zrt. A termékcsaládot 856,5 millió forintból fejlesztenék ki, amelyhez 510 millió EU-s támogatást ítéltek meg. A projekt négy évig tart. Az új készítményektől azt remélik, hogy a szőlőmagolaj és a gyógynövények külön-külön többnyire ismert gyógyhatásai együttesen fokozott védelmet nyújtanak az agyi katasztrófák és az infarktus ellen, illetve bizonyos rákos megbetegedések, valamint a kiválasztási szervrendszerek kórjaival, s az allergiával szemben is védelmet nyújtanak.

Pottyondy Ákos, a pannonhalmi bencés gyógynövénykert vezetője – aki doktori értekezését a pannonhalmi világörökségi terület tájhasznosítási lehetőségeiről írta - szerint levéltárukban különböző olyan receptúrákra leltek, melyek szőlőmagolajat, s egyéb gyógynövénykivonatot tartalmaznak. Miután a szőlőmag iparszerű kinyerésének technológiával a középkorban nem rendelkeztek, a receptek későbbi korokból, az 1700-as és az 1800-as évekből származnak, mondta el a szakember. A receptek kiválasztásában,értelmezésében, értékelésében a biológus végzettségű apátsági perjel, Hortobágyi Cirill is közreműködik, akinek nagy szerepe volt a pannonhalmi teák, gyógylikőrök létrehozásában.

Pottyondy Ákostól megtudtuk, hogy az étrend-kiegészítő egyik alapanyaga az apátsági pincészet törkölyéből kinyert szőlőmag lesz. A borászatukban keletkező nagy mennyiségű törkölyt eddig leginkább virágföldek készítésére használták fel, a mostani projekt keretében viszont mindenekelőtt az új szer gyártásához alkalmazzák majd.

A kutatás-fejlesztési együttműködésre alakult konzorciumban a termék előállításának tudományos hátterét a győri Széchenyi István Egyetem Mosonmagyaróvári Mezőgazdaság- és Élelmiszertudományi Kara adja. Hanczné Lakatos Erika docens, a kar általános dékánhelyettese, egyben az élelmiszertudományi tanszék vezetője érdeklődésünkre elmondta: azt vizsgálják, hogy a szőlőmagolajjal milyen reakcióba lépnek a gyógynövények, melyeket a kutató a konzorciumi szerződésre való hivatkozással nem nevezett meg. Az egyetem laborvizsgálatok alapján igazolja majd azt is, hogy a feltüntetett hatóanyagokat az előírt mennyiségben tartalmazzák-e a készítmények, s vizsgálják azok mikrobiológiai, kémiai-fizikai stabilitását A gyógynövényeket termelő cégnek pedig segítenek abban, mikor, milyen talajba ültessék a növényeket, s miképp takarítsák be a termést.

A felhasználásra szánt gyógynövények kisparcellás termesztéstechnológiai kísérleteit a konzorcium vezetője, a Kisalföldi Mezőgazdasági Zrt, végzi. Szajkó Lóránt vezérigazgató elmondta: a biozöldség-termesztésben szerzett tapasztalataikra alapozva vállalkoztak a termesztésre. Először azt tesztelik, hogy az adott földterületen hogyan teremnek meg a különböző gyógynövények. Az optimális feltételek kialakítása után állítják majd elő az új készítményekhez szükséges növényeket és megtanulják a hatóanyag kivonásának technológiáját.

A szőlőmagolaj
A jelentősebb hazai bortermelők által előállított szőlőmagolajat önmagában, gyógynövény-kivonatok nélkül jelenleg is használják előnyös élettani hatásaik miatt. Több szakcikk is foglalkozik a terméknek tulajdonított hatásokkal. Valamelyest gyengíti ezeknek a tanulmányoknak a hitelességét, hogy többnyire egy-egy borász kérésére, megrendelésére készültek, és az ő konkrét szőlőmagolajukból sajtolt olajra vonatkoznak.
Az egyetemi szakemberek által jegyzett tanulmányokban az szerepel, hogy a szőlőmag és szőlőhéj kivonat, antioxidáns tulajdonságai messze felülmúlják az E és C-vitamin ez irányú hatásait. Szívbarát és rákellenes hatásokat tulajdonítanak neki, s szerepet játszanak az agysejtek védelmében is.