Mianmar;rohingyák;ENSZ-megfigyelők;

2017-09-28 10:49:00

Rohingya-pokol - Beengedik a megfigyelőket Mianmarba

A nemzetközi bírálatok hatására Mianmar lehetővé tette az ENSZ szakértői számára, hogy látogassanak el Rakhine tartományba, és a saját szemükkel győződjenek meg arról, mi történt, történik a muzulmán rohingya kisebbséggel. A világszervezet szóvivője, Stephane Dujarric azt közölte, ez az első lépés arra, hogy a régióba szabad utat kapjanak a segélyszervezetek is. 

Az ENSZ Biztonsági Tanácsa ma foglalkozik első ízben a rohingyák elleni mészárlással. António Guterres, a világszervezet főtitkára „etnikai tisztogatásról” beszélt. Becslések szerint a muzulmán kisebbség 480 ezer tagja menekült el a buddhista országból a szomszédos és nagyon szegény Bangladesbe. Az ENSZ szerint azonban ez a szám hamarosan 700 ezerig emelkedhet. Dujaric azt közölte, a biztonsági helyzet miatt komoly nehézségbe ütközik a rohingyáknak szánt segélyek célba juttatása.

A válság azt követően tört ki, hogy a muzulmán kisebbség tagjai még augusztusban rendőrőrsökre támadtak Rakhine tartományban. Ezután a hadsereg elképesztő brutalitással lépett fel ellenük, számos települést szinte a földdel tettek egyenlővé. Megannyi bírálat érte az ország de facto miniszterelnökét, Aung Szan Szu Kjit. A Nobel-békedíjas politikus csak a napokban ismerte be, hogy követtek el hibákat is.