Az Európai Bizottság első alelnöke szerint az uniós tagállamok nem hivatkozhatnak a nemzeti függetlenségre és nem gyárthatnak nekik tetsző szabályokat, hanem be kell tartaniuk az EU szerződéseit - jelentette az MTI. Frans Timmermans a lett fővárosban, Rigában, a Stockholm School of Economics in Riga "Soros-termében" pénteken tartott előadásában az M1 aktuális csatorna tudósítása szerint Lengyelország és Magyarország kapcsán arról beszélt: az Európai Bizottság olyan, mint egy focimeccs bírója, aki azt figyeli hogy mindenki betartja-e az általa is elfogadott és aláírt szabályokat. A bevándorlással kapcsolatban bírálta a Magyarország déli határára épített kerítést. "Ha ezt az egészet tényleg el lehetne intézni kerítések építésével, ahogyan azt Orbán Viktor gondolja, akkor Görögországba százezrekkel többen érkeznének, és az országot teljesen lerohannák" - jelentette ki. Az uniós bizottság első alelnöke ugyanakkor arról is beszélt, hogy az afrikai nyomorból hamarosan százezrek vagy milliók indulhatnak útnak, ami ellen csak szigorúbb határőrizettel lehet fellépni. Azt is elismerte, hogy az érkezők legtöbbje gazdasági bevándorló.
Eszébe sem jutott elítélni a magyar miniszterelnöknek, hogy a Tolna megyei Őcsényben menekült gyermekek táboroztatása ellen tiltakoztak. Ellenkezőleg: Orbán Viktor támogatásáról biztosította a helybélieket. Az észtországi Tallinban tartózkodó magyar kormányfő közölte ugyanis, hogy „semmi kivetnivalót” nem talál ebben. Okfejtése szerint „a magyar ember szereti a gyerekeket”, szívesen segíti az elesetteket, de „annyit hazudoztak migránsügyben”, hogy nem hiszi el, tényleg csak gyerekek fognak jönni. Éppen ezért a kormányfő helyesnek tartja, hogy határozottan, hangosan és érthetően fejezték ki véleményüket. Orbán arra nem tért ki, hogy a helybéliek akciója túllépte a verbális véleménynyilvánítást: a menekülteket elszállásoló panzió tulajdonosa kocsijának kerekeit kiszurkálták. Az elszabadult indulatok miatt lemondott Fülöp János, a falu polgármestere.
Egészen más hangnemben beszéltek az őcsényi esetről a jezsuita Párbeszéd Házában tartott minapi fórumon, az Eötvös Csoport rendezvényén, ahol az egyházak szerepe volt a téma. Szolidaritás nélkül jól működő, versenyképes gazdaságot sem lehet fenntartani – állapította meg bevezetőjében Mellár Tamás közgazdász, a Központi Statisztika Hivatal volt elnöke, aki egy baranyai községben a református közösség presbitere. Ugyanahhoz az egyházhoz tartozik tehát, ahová Orbán Viktor.
Mellár negatív élményeként számolt be arról, hogy a településen „forr és fröcsög a gyűlölet a migránsokkal” szemben. Annak ellenére, hogy még senki nem látott „migránst”, az emberek nemhogy a megyéből, a faluból se nagyon teszik ki a lábukat. Mellár Tamás szóba hozta az őcsényi tiltakozást is. Nem messze született onnan: olyan emlékei voltak, hogy arrafelé tisztességes, istenfélő, progresszív népek laknak. „Van miről beszélnünk, nagy a baj. Az egyházaknak is van teendőjük, gyűlöletben nem lehet élni” – mondta a közgazdász.
Fabiny Tamás evangélikus püspök is „elborzadva figyelte” az Őcsényről szóló híreket. A tudósításokban egy katolikus és egy református templom tornya is látszott. Elgondolkodott azon, vajon próbálnak-e tenni valamit az egyházak a gyűlölködés ellen. Abban bízik, hírt kap majd arról is, hogy – igen.
Tudunk-e úgy szólni, hogy az a szó vigasztaló, erőt adó legyen? – kérdezte Sajgó Szabolcs jezsuita szerzetes. Hangsúlyozta, hogy Jézus irgalmának és szeretetének nincs határa.
Megjött Juncker válasza
Kiemelten kezeli a magyar nemzeti konzultációt a „Soros-tervről” az Európai Bizottság. Ujhelyi István MSZP-s európai parlamenti képviselő az atv.hu-nak elmondta: pénteken megkapta Juncker válaszlevelét, a bizottság elnöke Frans Timmermanns alelnökre szignálta az ügy vizsgálatát.