internet;szexuális felvilágosítás;Hintalovon Gyermekjogi Alapítvány;

2017-10-03 07:10:00

"Most akkor tegyem a nyelvem a szájába?"

Mit talál a gyerek az interneten, ha az első csókkal, szexszel kapcsolatban keres? Ennek járt utána a Hintalovon Alapítvány.

Noha már a szülők és az iskola szerepét is átvette az internet a gyerekek szexuális felvilágosítása terén, a nyilvános fórumokon, weboldalakon található információknak gyakran közük sincs a valósághoz, tévútra vezethetik a fiatalokat, ami akár az első, meghatározó alkalmakat (első csók, első szex) is teljesen tönkreteheti. A Hintalovon Gyermekjogi Alapítvány és a Neticle kutatása egyértelműen rávilágított az ilyen "szexedukáció" hiányosságaira, veszélyeire.

A kutatás azt vizsgálta, a sokszor gyerekek által is felkeresett magyar nyelvű nyilvános, illetve zárt fórumokon, oldalakon hogyan foglalkoznak a szerelemmel, szexualitással kapcsolatos témákkal. Az egyik legszembetűnőbb az volt, hogy az úgynevezett "lányos" témák sokkal gyakrabban fordulnak elő, a fiúk még mindig ritkábban kérdeznek, az anonimitást biztosító oldalakon is. Sőt, a fiúk nemi érése (például első magömlés) még a neten is tabu, kevésbé várja őket kész információ, mint a lányokat. Ellenben a lányos témákhoz jobban kötődnek negatív érzelmek és aggodalom.

"Az a baj, hogy eddig nem érdekelt, aztán utánanéztem, össze is zavarodtam és most nagyon félek. Mindenhol azt írják, hogy ajak összeérintés, majd kicsit kinyit és már csúsztathatom is a nyelvem (ergo francia csók), viszont én abban a hitben élek, hogy az egyszerű ajak mozgatás az ajkakon is csók" - olvasható az egyik aggódó tini bejegyzésében. Gyakran az első menstruációt is aggodalom, félelem követ, a szexről nem is beszélve. "Nagyon félek az első csóktól, a szextől, meg úgy ettől az egésztől. Nem is félek hanem inkább rettegek" - írta egy másik fórumozó.

- Erősen nyugtalanító, amivel ezeken az oldalakon találkozhatunk. Pedig ha máshol keveset hallanak ezekről a témákról a gyerekek, a weben található információk felértékelődnek - mondta a kutatást levezénylő Németh Barbara. A Hintalovon Alapítvány gyermekjogi programvezetője szerint a neten a nemi sztereotípiák is felerősödnek, jórészt ennek is köszönhető, hogy sokkal több a "lányos", mint a "fiús" téma. - Sokszor még a felnőttek körében is egyértelműnek tekintik, hogy a fiúk alapból tudnak mindent, rögtön "férfinak" kell lenniük. Megmutatjuk, hogyan kell felhúzni az óvszert, és le van tudva a felvilágosítás - fogalmazott Németh Barbara. A kutatásból kiderült az is, a lányok alárendelt szerepének sztereotípiáját is gyakrabban tekintik adottnak a nyilvános oldalakon.

Fény derült arra is, hogy a névtelenséget biztosító oldalakkal - ahol rengeteg az információkérés és a személyes tapasztalatcsere - szemben nagyon kevés a hiteles információkat tartalmazó, megbízható szakértőket megszólaltató vagy épp szakértők által írt újságcikk. A szexhez ráadásul gyakran az erőszak képe társul: ha a ,,gyerek" és a "szex" kulcsszavakkal keresünk, a leggyakrabban a gyerekek szexuális kizsákmányolásáról szóló cikkeket találhatunk, megfelelő szexedukáció híján ezek tovább növelhetik a gyerekek szexualitással kapcsolatos aggodalmait.

- Hiába van sok szexualitással foglalkozó tartalom az interneten, csak nagyon kevés részük szól kifejezetten a gyerekeknek - mutatott rá Németh Barbara. Hozzátette: a net szerves része a gyerekek életének, nem eltiltani kell őket. Ugyanakkor a biztonságos nethasználat és az egészséges szexuális fejlődés érdekében szükség van célzott, megbízható felületekre.

Fontos kérdések, megbízható válaszok a yelon.hu-n
A yelon.hu weboldal és a Yelon mobilalkalmazás nagy sikerrel működik a 2017 februári indulás óta, több mint 48 ezer egyedi felhasználóval. Az oldal tartalmai olyan biztonságos, tematikus, szakmai de közérthető segítséget nyújtanak a 10-18 éves fiúknak és lányoknak, amit a weben magyar nyelven máshol általában nem találnak meg. A program része egy olyan ingyenes chatszolgáltatás is, ahol a gyerekek név nélkül tehetik fel a szexualitással összefüggő kérdéseiket. A Yelon felelős felnőtteknek szerkesztett oldala pedig a szülőket, nevelőket segíti abban, hogy a gyerekekkel koruknak, érettségük szintjének megfelelő módon tudjanak beszélni akár tabunak számító kérdésekről is.