KUNHALMI ÁGNES
Nincs egy hete, hogy Botka László visszalépett az MSZP miniszterelnök-jelölti posztjáról, a párt már szombaton választmányi ülést tartott, ami után „nem lépett ki senki, nem mondott le senki, a szocialista párt összezárt". Hiller István választmányi elnök szerint értelmes és kemény vita folyt az ülésén. Az ellenzéki párt egy része az egyedül indulás mellett érvelt a jövő évi választásokon, mások viszont továbbra is széleskörű együttműködést akartak a demokratikus ellenzék pártjaival. Hiller hangsúlyozta, hogy az együttműködést akarók - akik közé ő is tartozik - döntő többségben voltak.
UJHELYI ISTVÁN
„Megpróbálnak keselyűk keringeni egy test fölött, amelyikről valakik azt gondolják, hogy már élettelen. Az MSZP él és folytatja azt a munkát, amit Botka László vezetésével az elnökségben, a választmányban, majd pedig a kongresszuson is elfogadott" - jelentette ki a párt elnöke. Molnár Gyula azt is mondta: „vissza lehet térni mindenkinek a fészkére, a keselyüknek nem kell tovább keringeni fölöttünk, készen állunk arra, hogy visszaszerezzük azok bizalmát, akik az elmúlt hetekben, hónapokban úgy érezték: mi vagyunk az együttműködés akadálya". A párt döntése alapján személyi kérdésekben mostantól a pártelnök, Hiller István választmányi elnök és Tóth Bertalan frakcióvezető jogosult csak nyilatkozni.
Hiába nem miniszterelnök-jelölt már a szegedi polgármester, a párt stratégiája nem változott - állította Molnár Gyula. A választmány ugyanakkor 12 pontban foglalta össze a szombati döntéseit, ezt minden potenciális partnernek elküldik a jövő héten. „Tárgyalni fogunk, nem pedig diktálni" – magyarázta az MSZP elnöke, hangsúlyozva: Horn Gyula pártja nem tárgyal szélsőjobboldallal, a Jobbikkal semmilyen együttműködés nem képzelhető el, de minden demokratikus ellenzéki pártot megkeresnek.
A Hiller által emlegetett vitában természetesen szóba jött az is, milyen okok vezettek oda, hogy Botka László hétfőn bejelentette lemondását. Molnár Gyula szerint három érv hangzott el: hiányzott a partnerek fogadókészsége, a belső bizonytalanság és ellenségeskedés gyengítette Botka és a pártelnök mozgását, ám emiatt még nem kellett volna lemondania a kormányfő-jelöltnek - állította. A pártelnök szerint ugyanakkor a harmadik elhangzott érv az volt, hogy Botka képtelen volt korrekcióra, mikor világossá vált, hogy az együttműködés ténye fontosabb, mint az, kik a szereplők. (Botka úgy akart közös listát, hogy azon nem akarta Gyurcsány Ferencet látni, ami miatt a DK elutasította az ajánlatot.)
HILLER ISTVÁN
Emlékezetes, Botka László nemcsak ezeket, ennél durvább érveket is hozott visszalépése okaként, például, hogy a politikai maffia behálózta a pártot, sokan nem a győzelemre hajtanak. A Népszava írt arról elsőként, hogy a miniszterelnök-jelölt távozásában közrejátszhatott, hogy a párt elnöksége nem volt hajlandó etikai eljárást kezdeményezni Molnár Zsolt ellen, napirendre sem vették az ügyét. Lapunknak Ujhelyi István is ezt, illetve Molnár pozícióban tartását jelölte meg annak okaként, hogy ő maga is távozott az MSZP alelnöki posztjáról. Most azonban mindez mintha alig kapott volna szerepet. „Nyilvánvalóan volt belső bizonytalanság a pártban azzal kapcsolatban helyes úton járunk, de minden olyan vádat visszautasítok, amely a NER részének tekinti a szocialista, vagy bármelyik más ellenzéki pártot" – magyarázta Molnár Gyula.
A pártelnök leszögezte: a problémákat kibeszélték, a feladatot pedig látják. „Kétszer fogunk azzal foglalkozni, hogyan értékeljük néhány ember szerepvállalását. Egyszer a listaállításunkkor, másodszor pedig 2018. április 9-én reggel 8 órakor"- ígérte meg a pártelnök, aki jelenleg egyúttal az MSZP országos választási bizottságának elnöke is, azaz - csakúgy míg visszalépése előtt Botka - vétójoggal rendelkezik a lista- és jelöltállítás során.
A választmányi ülésen eldőlt az is: az MSZP nem állít belső miniszterelnök-jelöltet, s most azonnal nem állnak be más párt prominense mögé sem. Azon dolgoznának inkább, hogy a lehető legszélesebb együttműködésnek legyen egy civil, külsős miniszterelnök-jelöltje. Az LMP-s Szél Bernadett vagy a Párbeszéd által indított Karácsony Gergely támogatását a szocialisták elnöke lényegében kizárta, szerinte ugyanis jelenleg nem szerencsés olyan jelöltet támogatni, aki a pártpolitikai oldalról érkezik.
GŐGÖS ZOLTÁN
Molnár Gyula október 23-án már szeretné felmutatni azt a keretet, amely alkalmas lehet arra, hogy a demokratikus ellenzéki oldal sorait rendezve, a kormányváltást Magyarországon megvalósítsa. A pártelnök jelezte, a szocialisták már kaptak ugyan egy meghívót október 23-ára, s Molnár szeretné is, ha közösen ünnepelne a teljes ellenzéki oldal, ám ez vélhetően kizárt, hiszen a Momentum Mozgalom már hetekkel előtt közölte, hogy aznap tartja a kampánynyitóját.