Balog Zoltán;emléktábla;hős;Nyugati;Roma Pride;

2017-10-10 16:24:00

Roma hős emléktáblája - Köszönik, de ragaszkodnak a Nyugatihoz

Balog Zoltán miniszter felajánlotta, hogy a józsefvárosi Tavaszmező utcában nyíló új roma kulturális központ falára tegyék ki a „marosvásárhelyi cigány hős", Puczi Béla emléktábláját. A szervezők köszönik a gesztust, de – több okból is – ragaszkodnak az eredeti helyszínhez, a Nyugati pályaudvarhoz.

Az emberi erőforrások minisztere a sajtóból értesült arról, hogy civil kezdeményezésre a Nyugati pályaudvar épületén szerettek volna emléktáblát elhelyezni Puczi Bélának, de a MÁV szabályzata ezt nem teszi lehetővé. Balog Zoltán a vasúttársaságot felügyelő miniszterrel való egyeztetés után ajánlotta fel, hogy a Cziffra-palota falán kaphat helyet az emléktábla – áll a tárca közleményében.

A Népszava is tudósított a Roma Büszkeség Napja alkalmából tartott szombati rendezvényről: ennek része lett volna az emléktábla avatása.

A felvétel a szombati Roma Büszkeség Napján készült - Fotó: Csillag Pál

A felvétel a szombati Roma Büszkeség Napján készült - Fotó: Csillag Pál

Puczi Béla (1948–2009) egyike volt azoknak a cigányoknak, akik 1990 tavaszán Marosvásárhelyen megvédték magyarokat a felheccelt románokkal szemben. Kilenc hónapot töltött előzetesben, a börtön és a megtorlás elől Magyarországra menekült. Majdnem tíz évbe telt, mire megkapta a politikai menekült státuszt. Élete végén a Nyugatinál tengődött hajléktalanként.

Az emléktábla költségeit a Roma Sajtóközpont (RSK) és más szervezetek – például az Idetartozunk! Egyesület – közadakozásból teremtették elő. A MÁV végül azért nem járult hozzá az emléktábla kihelyezéséhez, mert belső szabályzata szerint ilyesmi csak a vasút dolgozói vagy a MÁV-hoz közvetlenül kötődő személyek esetében lehetséges.

Puczi Béla hajléktalanként autókra vigyázott a pályaudvar parkolójában. Az emléktáblára vonatkozó beadványban „kocsivigyázóként" említették, a MÁV-nál talán tévesen úgy gondolták, hogy a vasút alkalmazottja volt – próbált magyarázatot találni Kadét Ernő, az RSK munkatársa arra, hogy az előzetes egyeztetések során a MÁV miért fogadta kedvezően, majd az utolsó pillanatokban miért utasította el a kérelmet.

„Megtisztelőnek tartjuk Balog miniszter úr felajánlását, de az emléktábla felállítását kezdeményező szervezetekkel arra jutottunk, hogy nem tudunk élni a lehetőséggel" – nyilatkozta Kadét Ernő a Népszavának. A Roma Büszkeség Napján mintegy félezren írták alá a petíciót, amely kéri Dávid Ilonát, a MÁV elnök-vezérigazgatóját: találjon módot rá, hogy az emléktáblát elhelyezhessék a pályaudvar falán.

Elvi szempontból sem lenne jó, ha az emléktábla egy roma intézményre kerülne ki. Kadét Ernő szerint éppen azt akarják üzenni, hogy Puczi Béla nem kizárólag a cigányok, hanem a teljes magyarság hőse volt. Hozzátette: szeretnék elérni, hogy a későbbiekben közterületet is elnevezzenek róla Budapesten.