A miniszter szerint a felsőoktatási törvény tavaszi módosítása kiszámítható, világos és mindenki számára teljesíthető feltételeket határozott meg. Ha az Országgyűlés elfogadja a módosítást, akkor 2018. január 1-je helyett, 2019. január 1-jéig kell megfelelni a felsőoktatási törvény tavaszi módosításában előírt feltételeknek - jelentette be Trócsányi, aki azért megjegyezte, hogy a kormány kitart azon meggyőződése mellett, hogy a magyar jogszabályok mindenkire kötelezőek, még az amerikai Central European Universityre (CEU) is. Ezáltal biztosítható a Magyarországon működő külföldi felsőoktatási intézmények átlátható működése - tette hozzá a miniszter.
Mint ismert, a lex CEU előírja, hogy csak akkor működhet diplomát adó külföldi egyetem Magyarországon, ha arról államközi szerződés rendelkezik, illetve az intézmény a székhelye szerinti országban is folytat képzést. Bár a CEU New York-ban van bejegyezve, oktatási tevékenységet csak Magyarországon folytat; az ugyancsak New York államban működő Bard College-dzsal köttetett megállapodással azonban ez változni fog. A Soros György által alapított Közép-európai Egyetemnek ugyanis formálisan lesz egy amerikai "anyaintézménye", így teljesül a direkt az intézmény ellehetetlenítése kedvéért módosított magyar felsőoktatási törvény vonatkozó előírása.
A CEU október elején be is jelentette, hogy megállapodást kötött a New York-i Bard College-dzsal, hogy oktatási tevékenységet folytathasson New York államban. A magyar kormány és Maryland állam közötti megállapodást kihirdető törvény csütörtökön jelent meg a Magyar Közlönyben. "Ez lehetővé teszi a szintén amerikai McDaniel College Budapest további működését" - ígérte Trócsányi.
A miniszter elmondta, a kormány a megoldásban hisz, és figyelemmel van arra, hogy más Magyarországon működő külföldi felsőoktatási intézményekkel, így többek között az amerikai CEU-val, még nem zárultak le a tárgyalások. Közölte azt is, hogy a kormány döntése meghozatalakor megfontolta a Magyar Rektori Konferencia (MRK) javaslatát is a feltételek teljesítésére előírt határidő meghosszabbítására. Jelezte, az MRK ezen javaslatát a Velencei Bizottság jelentésében kifejezetten üdvözölte. Trócsányi László emlékeztetett, hogy a Velencei Bizottság javaslata világossá tette, hogy a felsőoktatási intézmények szabályozása nemzeti hatáskör. A bizottság jelentésének egyik pontja szerint a vizsgált szabályok a jövőre nézve minden európai standarddal összhangban állnak, és legitim módon szolgálják a felsőoktatási intézmények átláthatóságát és azok magas színvonalú működését. "Magyarország ugyanakkor nem tudja elfogadni, hogy ezeket a szabályokat a már működő felsőoktatási intézményekre ne kelljen alkalmazni, hiszen éppen ez az értelmezés eredményezne diszkriminatív helyzetet" - mondta a miniszter.
A kormány meggyőződése, hogy a Magyarországon működő külföldi felsőoktatási intézmények, ha akarják, teljesíteni tudják a számukra előírt feltételeket, és bízik abban, hogy a mostani törvényjavaslattal meghatározott új határidő elegendő idő lesz a feltételek teljesítésére valamennyi érintett, még az amerikai CEU számára is. Hozzátette: az Európai Bizottsággal folytatott, a magyar kormány részéről teljes mértékben jogi, szakértői jellegű vitának tekintett párbeszéd folyamatban van, ezért a kormány bízik abban, hogy a kötelezettségszegési eljárás során felhozott jogi érveket a bizottság érdemben megfontolja.
Soros üldözése az utolsó akadály
Lapunk szeptember végén írta meg, hogy a megállapodás előtt tornyosuló utolsó akadály az éppen most kezdődött Soros-ellenes kampány. Amíg az tart, nyilván nem lehet beismerni, hogy nem sikerült elüldözni Magyarországról a CEU-t. Mindazonáltal, ahogyan a parlament villámgyorsan elfogadta a lex CEU-t, úgy nyilván a New York állammal kötendő szerződést is egy nap alatt ratifikálni lehet - ha van hozzá kormányzati szándék. Még van három hónap, hogy kifusson a "nemzeti konzultáció", közzé lehessen tenni annak előre megjósolható "eredményeit", kiaknázni az ebben rejlő kampánylehetőséget, majd mindennek végeztével úgy tenni, mintha az Egyesült Államok behódolt volna a magyar követelésnek.
A valóság ezzel szemben az, hogy az amerikai diplomácia erőteljesen és egyértelműen a magyar kormány értésére adta: szó sem lehet a CEU bezárásáról. Erről ráadásul nem is a külügyminisztériumban, hanem a Fehér Házban döntöttek. Soros György bár politikailag nem ért egyet Donald Trumppal, az elnökhöz hasonlóan a New York-i üzleti életből kinőtt milliárdos. Régi ismerősök, és az is összeköti őket, hogy Soros több mint negyedmilliárd dolláros kölcsönt nyújtott Trump vejének, Jared Kushnernek, annak Cadre nevű ingatlanfejlesztő vállalkozásához. A magyar kormány tehát finoman szólva naiv volt, amikor azt hitte, hogy Trump elnökké választásával Orbán Viktor szabad kezet kap a Sorossal való leszámoláshoz.