börtönök;jogvédők;

- Zárt világ

A továbbiakban Magyarországon nincs szükség arra, hogy civil jogvédők, segítő szándékú szervezetek tagjai a börtönök falain belül kotnyeleskedjenek - legalábbis addig, amíg nem ők kerülnek a rácsok mögé. De ne szaladjunk ennyire előre: a hazai büntetés-végrehajtás egyelőre ott tart, hogy több civil szervezettel felmondta a megállapodást; mások mellett a Magyar Helsinki Bizottság, de még a börtönrádiókat eddig üzemeltető Adj hangot Egyesület munkatársai sem léphetnek be jelenleg a hazai börtönök területére. Az indokokat nagyon röviden úgy lehetne összefoglalni: a börtönök megvannak civilek nélkül is.

A bv-irányítás szerint nem kell túllihegni a dolgot, a helsinkisek például továbbra is elláthatják a fogvatartottak jogi képviseletét, ha akarják. Csakhogy az emberi jogi szervezet nem csak ennyit tett: munkatársaik monitorozták a börtönök működését, vizsgálták a rabok jogainak érvényesülését, jelentést készítettek. Munkájukkal nemcsak az esetleges hibákra, hiányosságokra, visszásságokra hívták fel a figyelmet, hanem mindannyiunk számára betekintést biztosítottak a börtönök zárt világába.

Így ez az intézkedés nemcsak a civil szervezetek és a fogvatartottak, hanem mindannyiunk számára hátrányos. A külső kontroll és a betekintés lehetősége, ha nem is szűnik meg teljesen (az alapvető jogok biztosának mozgáskörét egyelőre nem korlátozták), jelentősen leszűkül. Miközben a felvilágosultabb társadalmakban épp ennek ellenkezője zajlik. De nálunk a jogvédő, az újságíró, és Ön, kedves olvasó, csak ne kíváncsiskodjon! Ha erre vágyik, nézze valamelyik "valóság showt." S közben nemcsak a bv-intézetek kapuin hagyott rés, de az Ön látótere is összeszűkül, de annyira, hogy észre sem veszi: az elmúlt időszakban indult, "sorosozással" összekötött, hazug kormányzati civilüldözés nem Önért, hanem Ön ellen szól.