internet;idősek;skype;internetezők;internetező öregek;

2017-10-21 07:09:00

Ottó bácsi skype-ol

Ötezer számítógépet adnak novembertől 480 hátrányos helyzetű településen az otthonukhoz kötött 65 év felettieknek.

Lezárult a 2015-ben kezdett infókommunikációs modellprogram és hamarosan élesben vizsgázik mindkét kipróbált módszer: a „karpereces” jelzőrendszer és az internetes programok használata is. A kísérleti szakaszban ugyan csak 45 tagja volt a csoportnak, de közülük ketten máris az egészségügyi adataikat figyelő jelzőrendszernek köszönhetik az életüket, ami időben riasztotta a központban dolgozókat, hogy a kezdődő stroke miatt azonnal mentőt kell hívniuk.

A 86 éves Ottó bácsi egy baleset miatt két éve nem tudja elhagyni az otthonát, de nyoma sem volt rajta a hasonló sorsú társait leverő depressziónak, amikor skypon beszélgetett a rendszerek működését is illusztráló tegnapi tájékoztatón az ötletgazda Jeneiné Rubovszky Csilla miniszteri biztossal. Az idős férfi nemcsak családjával tud közvetlen kapcsolatot tartani, hanem külföldön élő barátaival is, mások figyelemfejlesztő játékokat játszanak a gépen, ami csökkenti a demencia korai elhatalmasodását.

Szokás szidni a Belváros önkormányzatának alpolgármestereként is működő KDNP-s politikust, aki nemrég védte meg az idősgondozás megoldatlan kérdéseinek áldozatairól írott doktori értekezését, mondván, álláshalmozó. De ha túllépünk a személyes kritikákon, az tény, hogy a nyugdíjas korosztály fele szeretné megtanulni, de ma még csak 33 százaléka használja rendszeresen az internetet. A program keretében elvégzett felmérés azt igazolta, hogy különösen a kisebb településeken lakók életét könnyítené meg, ha naponta internetezhetnének. Ezért novembertől 2018 augusztus végéig ötezer idős embernek biztosít a kormány számítógépet és internet-hozzáférést, valamint folyamatos segítséget ezek használatához. Országszerte 89 központ kezdi meg működését, hogy reggel 8 és délután 16 óra között támogassa a gépeket használókat. A Népszava kérdésére Rubovszky Csilla hozzátette, a hátrányos helyzetű települések jelentkezhettek a programra, 480 érdeklődő volt.

Az infókommunikációs csomag kiterjesztése 1,2 milliárd forintba kerül, amit a magyar költségvetés finanszíroz – jelentette be a Nemzeti Fejlesztési Minisztérium (NFM) ezért a területért felelős helyettes államtitkára. Solymár Károly Balázs arról is beszélt, hogy 1050 közfoglalkoztatottat készítenek fel az idős embereknek szóló segítségnyújtásra úgy, hogy az önkormányzatok erre a Segítő Kezek az Aktív Évekért Közhasznú Nonprofit Kft.-vel kötnek szerződést. Az állapotmérő-vészjelző karórákat a Szociális és Gyermekvédelmi Főigazgatóság fenntartásában lévő helyi szolgáltatási központok működtetik. A helyettes államtitkár hozzátette, hogy a kormány szeptemberben elfogadta a „Digitalizáció az aktív idősekért” programot is, amely 2018 végéig 100 ezer aktív, otthonát elhagyni képes idős számára biztosít oktatást infokommunikációs eszközök használatára.

Az időseknek szóló digitális csomag akár már az év vége előtt tovább bővülhet az egészségügyi szolgáltatások új programjaival – tette hozzá lapunknak Rubovszky Csilla miniszteri biztos.