Spanyolország;Katalónia;katalán népszavazás;

2017-10-21 16:15:00

Spanyolország kezdeményezi Katalónia feloszlatását

A spanyol kormány kezdeményezi a katalán kormány feloszlatását és előrehozott parlamenti választások megrendezését - jelentette be Mariano Rajoy spanyol miniszterelnök a kabinet rendkívüli ülését követően Madridban szombaton.

A politikus hangsúlyozta: ez nem Katalónia autonómiájának felfüggesztését jelenti, hanem a kialakult helyzetért felelős személyek eltávolítását, akik "az önrendelkezést törvényen kívül helyezték". A spanyol kormány még szombaton beterjeszti javaslatait a parlament felsőházának, hivatkozva az alkotmány 155-ös cikkére. Ez a passzus ad lehetőséget az államnak, hogy alkotmánysértés esetén beavatkozzon az autonóm közösségekben.

"A kormánynak alkalmazni kellett a 155-ös cikket, ez nem volt sem a vágyunk, sem a szándékunk" - fogalmazott Mariano Rajoy. Hangsúlyozta, hogy benyomása szerint a katalán kormány kifejezett célja volt, hogy "eljussunk idáig", s példaként említette "egyoldalú döntéseik" sorát. Mint mondta, amennyiben a szenátus jóváhagyja a spanyol kormány tervezett intézkedéseit, hat hónapon belül ki kell írni a helyi választásokat, bár szándéka ezt minél előbb megtenni. "Választásokat tartani, ez a cél, ezt akarja a többség, ezt mondja a józan ész" - jelentette ki, és hozzátette, hogy ezzel egy új időszak nyílhat meg.

A miniszterelnök a további intézkedésekről szólva elmondta, hogy a katalán kormányzati feladatokat ideiglenesen a spanyol kormány illetékes miniszterei vennék át. A katalán kormányzati közigazgatás változatlan formában működne tovább, ahogy a katalán parlamenti is, azzal a kitétellel, hogy nem hozhat alkotmányellenes, valamint a katalán autonóm közösségi alapokmánnyal ellentétes intézkedéseket, és nem tarthat szavazást egy új katalán elnök személyéről.

Mariano Rajoy sajtótájékoztatóján hangsúlyozta: a spanyol kormány intézkedéseinek célja - a törvényességhez visszatérés mellett - a gazdaság helyreállításának folytatása. Aggasztónak nevezte, hogy a legfrissebb adatok szerint már több mint ezer cég döntött úgy, hogy székhelyét átteszi Katalóniából Spanyolország más területére, és aggodalmát fejezte ki amiatt, hogy csökken a helyi turizmus, ami a gazdaság motorjának számító ágazat.

"Kérem, hogy ne menjen el több cég, nyugodtak lehetünk, mert ez (az ügy) megoldódik, anélkül, hogy több kárt okozna" - jegyezte meg. A spanyol kormány teljes intézkedéscsomagját később hozzák nyilvánosságra, azt a spanyol miniszterelnök-helyettes háttérbeszélgetésen ismerteti majd az újságírókkal. A szenátus elnöksége még szombaton, a kormány ülését követően összeül, hogy meghatározza a javaslatcsomag tárgyalásának menetét, és hogy mikor szavazhatnak róla.

Ahogy lapunk is megírta, a PP és az ellenzéki szocialisták (PSOE) pénteken bejelentették, megegyeztek, hogy januárban választásokat kell tartani Katalóniában. Carmen Calvo szocialista politikus felszólította Carles Puigdemont katalán vezetőt, hogy támogassa a januári regionális választások ötletét. Korábban már egyébként felajánlották a katalánok első emberének, hogy menjen bele az előrehozott választásokba, s cserébe a madridi kormány eláll a 155. cikkely alkalmazásától, ám Puigdemont hallani sem akart erről. Calvo tegnap is jelezte a katalán vezetőnek, hogy van ideje, amíg a szenátus nem szavaz a 155. cikkelyről, ő maga is bejelentheti a választásokat.

Szakértők szerint a regionális voksolás ideiglenesen enyhítené a feszültséget, hiszen a függetlenség azonnali kikiáltása és az arra adott válaszlépés egy ideig lekerülne a napirendről, ám a probléma aligha oldódna meg, hiszen nem kizárt, hogy ismét a függetlenségpárti erők kerülnének többségbe a katalán kormányban, akik egy, az október 1-jeihez hasonló függetlenségi referendumot tűznének zászlajukra.