Az Ép-Kéz-Láb Baleseti Sérültekért Alapítvány 17 éves történetében most először fordul elő, hogy nem a Péterfy Sándor utcai Kórház, Rendelőintézet és Baleseti Központ Baleseti Rehabilitációs Osztályán dolgozók munkájának megkönnyítésére fordítják a novemberi jótékonysági koncertjük bevételét, hanem egy gyógytornász társuknak ajánlják fel, aki az év elején súlyos balesetet szenvedett. Horváthné Illés Barbara január 2-án apósát kísérte haza egy kontrollvizsgálatról, amikor a gyalogátkelő előtt elsodorta őket egy jogosítvány nélküli ámokfutó. Az idős férfi belehalt a balesetbe, Barbara elveszítette fél lábát, bonyolult műtétek sora után szeptemberben kapta meg első, ideiglenes protézisét, de szakemberként pontosan tudja, milyen hosszú út áll még előtte, amíg visszamehet dolgozni, netán újra elkezdhet futni. Arról még nem álmodott, hogy újra félmaratonig jut, már egy laza kocogással is beérné. Korábban évekig dolgozott a Péterfyben, öt éve pedig a halmozottan sérült mozgáskorlátozott gyerekek Csillagház Általános Iskoláját vezeti. Azt mondja, nem is tudta, hogy létezik az alapítvány, csak akkor ismerte meg, amikor a Baleseti Központban kezelték.
Az Ép-Kéz-Láb Baleseti Sérültekért Alapítvány létrehozásának ötlete is egy betegtől származott. 2000-ben az akkori Országos Baleseti és Sürgősségi Intézet Baleseti Rehabilitációs Osztályának orvosai és gyógytornászai hozták létre az alapítványt azzal a céllal, hogy a járóbeteg osztályon emelni tudják a betegellátás színvonalát, javítani a technikai és személyi feltételeket. Az 1 százalékokból, a MagNet Bank rendszeres pályázatain elnyert összegekből és az évente kétszer szervezett jótékonysági koncertekből befolyó pénzből vettek már monitorokat és nyomtatókat, minden kezelőhelyiségbe légkondicionálót szereltettek, hogy a sérültek komfortérzetét javítsák a kánikulában, mindegyikbe jutott két elektromosan emelhető manuálterápiás ágy, ami segíti a beteg és gyógytornász közös munkáját. Hatékonyabb és eredményesebb a gyógytorna, ha gumiköteleket, labdákat, egyensúlyozó eszközöket használnak, az új elektroterápiás gépek pedig több beteg ellátását teszik lehetővé. Következő tervük, hogy minden kezelőben legyen függesztő berendezés és függesztő rács, most mégsem erre, hanem volt kollégájuknak gyűjtenek.
A jótékonysági koncertre főként olyan zenekarokat kérnek fel, amelynek valamelyik tagja náluk gyógyult. Novemberben a Magyar Honvédség Központi Zenekara tölti be az intézet Dologház utcai részlegének auláját, mert a fuvolistájuk épp az alapítványi elnök gyógytornász segítségével gyógyult fel egy sérülésből. Koncertezett már itt többek között a MÁV Szimfonikusok, Veres Mónika énekesnő, a Szent István Zeneiskola Ütőzenekara, a Budapest Ragtime Band, a Budafoki Dohnányi Zenekar. A betegek és a dolgozók ilyenkor meghívják barátaikat, ismerőseiket, családtagjaikat, az alapítvány tagjai pedig házi süteményekkel vendégelik meg őket.
Az adományláda tartalma most Barbara talpra állását segíti majd, aki a felajánlott pénzt az új, végleges protézisére szeretné félretenni. A céltudatos, a történtek ellenére optimista és vidám gyógytornász és gyógypedagógus biztosan ott lesz az eseményen, ha az iskolai elfoglaltságok engedik, akkor elkíséri 15 éves fia és 10 éves lánya, valamint kerekesszékhez kötött férje is. Ritka csoda, amikor egy baleset után mindent újrakezdő embernek nemcsak a családja marad a támasza, hanem egy egész szakma összefog érte. Horváthné Illés Barbaráért most épp ezt teszi a gyógytornász társadalom.
Infó: Az Ép-Kéz-Láb Baleseti Sérültekért Alapítvány koncertje november 11-én, 16 órakor kezdődik a Baleseti Központ Dologház utcai aulájában