Vladimír Mečiar;A hatalom vonzásával;Tereza Nvotová;

2017-10-27 07:46:00

A mečiari örökség

A kamera egy férfi lábát mutatja. Hosszasan, hogy legyen időnk észrevenni és tanulmányozni a zokniján díszelgő szlovák címert. Kinek van ilyen morbid ízlése? Hát, Vladimír Mečiarnak. A szenzáció az egészben, hogy a felvétel új, Tereza Nvotová rendező-színésznő A hatalom vonzásával című dokumentumfilmjében látható. A film személyes nézőpontból indul ki: abból, hogy a rendező szülei eleinte még támogatták Mečiart, majd amint radikalizálódott, egyre inkább elfordultak tőle. A film – mindamellett, hogy közöl egy friss interjút a politikussal – konzekvensen végigmegy a karrier vitatott pontjain, mely nem választható el a nacionalista és különutas politikai megoldásaitól. Számos pontján érthető a mű egy magyar néző számára is: a generációs „értetlenség” (vagyis az idősek és fiatalok közötti kommunikációképtelenség) Szlovákiában is általános jelenség. A film nem kíméli Mečiart, miközben azoknak is hangot ad, akik a védelmükbe veszik az egykori miniszterelnököt. Az viszont beszédes, hogy Szlovákia megszületését nem az első Mečiar-kormányhoz köti, hanem a politikus 1998-as legyőzéséhez.

– Tulajdonképpen egészen könnyű volt – mondja Nvotová arra a kérdésre, miként sikerült bejutnia Mečiar palotájába most, és kamera elé ültetnie őt. Hangsúlyozva: a cseh és a szlovák sajtóban sokan azt feltételezik, hogy elhallgat valamit, mivel az újságírók álláspontja szerint nem lehet „csak úgy besétálni" az egykori politikushoz. A rendező szerint azonban ő pont olyan időszakban hívta fel Mečiart, amikor senki sem törődött már vele: nem beszélt vele senki, ő pedig hosszú ideje semmire sem reagált. A sajtó általában szembesíteni akarja az egykori miniszterelnököt valamilyen fórumon, Nvotová viszont azt kérte, hogy mutassa meg, hol lakik. Ez tetszett meg Mečiarnak, aki tényleg végigvezeti a stábot a palotáján, elborult tekintettel tüzet rak, megsüt egy kolbászt. De végül eljutunk odáig, hogy leül a kamera elé, és újra hajmeresztő dolgokat állít. Például azt, hogy nem is ő raboltatta el az akkori köztársasági elnök, Michal Kováč fiát a titkosszolgálat segítségével, hanem az államfő maga rendelte meg azt. Hogy miért? „Még nem árulhatom el” – mondta mosolyogva. Hát majd mikor? – hangzik el a kérdés. A válasz egy újabb mosoly.

Persze, az egyértelmű: ha Mečiar látta Nvotová filmjét, nemhogy nem mosolygott, de tutira megbánta, hogy a kamerája elé ült. A rendező úgy véli: a politikus nem vette őt komolyan, egy kislányt látott maga előtt, aki úgysem tudja összerakni a dolgokat. Később, amikor kiderült, hogy az HBO finanszírozza a produkciót és Szlovákiában a mozikba kerül a film, Nvotová újabb interjút kért Mečiartól, ám ő soha többé nem reagált a megkeresésekre. Nvotová a filmjében egyébként azt a következtetést vonta le, hogy most Robert Fico az, aki az örökséget tovább viszi (és ezt az utca emberei meg is erősítik). Fico azonban nem szólal meg a filmben. Ahogy a filmes fogalmaz: róla egyelőre lemondott, miképpen – kérdésünkre válaszolva – elmondta: Orbán Viktorról csak olyan filmet lehetne forgatni, amelyben nem szólal meg. „Esély sincs arra, hogy egy kurrens politikus Kelet-Európában egy oknyomozó filmessel leüljön” – indokolta Tereza Nvotová.

Infó: A Mečiar: A hatalom vonzásával című dokumentumfilm október 14-e óta elérhető a HBO GO-n, normál műsorra tűzése is tervbe van véve