kórházfenntartó;kudarcsorozat;

2017-10-28 07:02:00

Mérföldkőhöz ért a kórházfenntartó kudarcsorozata

Az újabb elbukott közbeszerzéssel immár elérte a 100 milliós bírságot az Állami Egészségügyi Ellátó Központ (ÁEEK). Ezúttal az ápolási eszközök és újraélesztő készülékek beszerzésére kiírt pályázat miatt büntette meg a kórházfenntartót 10 millió forintra a Közbeszerzési Döntőbizottság(KBD).

 Az idén eddig négy tendert buktak el: a lélegeztetőgépek után az aneszteziológiai munkaállomásokra, laborgépekre és most az ápolási eszközökre, újraélesztő készülékekre kiírt közbeszerzés is meghiúsult. Míg az első három pályázat ellen külföldi gyártók, addig az utolsó, tízmilliós bírsággal végződött tender miatt magyar cégek fordultak jogorvoslatért a közbeszerzési hatósághoz. Az ÁEEK mint az előző három büntetést, ezt a legutolsó tízmilliós bírsággal járó döntést is vitatja és bírósághoz fordul. Amíg a per nem ér véget - ez a tapasztalatok szerint - akár fél-egy év is lehet, a közbeszerzések állnak. A betegek pedig ki tudja meddig még, nem jutnak korszerű eszközökhöz.

Érthetetlennek tartja Hadházy Ákos, az LMP társelnöke, hogy miért nem reagál a Közbeszerzési Döntőbizottság sorozatos jelzéseire az egészségügyért felelős államtitkárság „immunrendszere”. Egy rendes vállalatnál, ahol felelősen gazdálkodnak, ennyi bukás után legalább egy belső vizsgálatot elindítanak, ezzel szemben a humán tárcánál, mint azt a miniszter legutóbb is, mondta: semmit sem tesznek, míg a bíróság nem hoz jogerős ítéletet. Az érintettek valóban nem kockáztatnak sokat: a bírságot az egészségügyi kassza adóforintjaiból kell fizetni és a jogi eljárás többletköltségeit is az adófizetők állják. Hadházy Ákos lapunknak úgy vélte: eljött az ideje annak, hogy a tárca passzivitására, hűtlen kezelésért büntető feljelentéssel reagáljanak. Jogászaik már dolgoznak a feladaton.

A politikus hozzátette: az utóbbi nyolc év egyetlen egészségügyi reformlépése, hogy központosították a kórházak közbeszerzéseit. Azért, hogy olcsóbbá tegyék a működést, most ez is teljes kudarc. Miközben tényleg emberéletek múlhatnak azon, ha nincs lélegeztető gép. Furcsa az is, hogy az ÁEEK a hét közepén kiadott magyarázkodó közleményében azt állította: a tanácsadói szerint minden rendben van. Érthetetlen miért van szükség tanácsadóra, amikor saját belső szervezete van arra, hogy lebonyolítsa ezeket a tendereket. S pláne akkor minek a tanácsadó, ha már 100 milliós bírságot kalapoztak össze a segítségükkel?

Lapunk megkereste a kórházfenntartót, arra szeretünk volna választ kapni: indítanak-e a 100 milliós bírság okán belső vizsgálatot? Meddig blokkolja a beszerzéseket a bírósági eljárás? Ki, milyen forrásból fizeti meg ezeket a bírságokat? A közbeszerzést előkészítők szerződéseiben van-e olyan pont, melynek értelmében az adófizetőknek okozott kárért felelősek? Valamint, hogy az eljárásokban segítik-e külső jogászok az ÁEEK-et?

Kérdéseinkre eddig nem kaptunk választ.