molesztálás;London;zaklatás;erkölcsi botrány;Damien Green;

2017-11-02 06:35:00

Londont is utolérte a zaklatási botrány

A westminsteri parlamentben napról napra jobban dagadó erkölcsi botrány a brit konzervatív és munkáspárti politikusokat egyaránt érinti. A hét elején a világhálón is napvilágot látott az a hivatalosan titkos “piszkos dosszié”, melyben immár negyven tory képviselő neve szerepel. A gyanúsítások politikusok közötti, konszenzuson alapuló szexuális kapcsolatokról, - például a jelenlegi belügyminiszter, Amber Rudd és a nálánál tizenkét évvel fiatalabb fekete képviselő, Kwasi Karteng viszonyáról – és szexuális molesztálási, illetve “nem konvencionálisként” aposztrofált nemi aktusokról egyaránt szólnak. További legalább öt munkáspárti képviselő, köztük az árnyék-kormány tagjai keveredtek bele a skandalumba.

Theresa May kormányfő megbízta a köztisztviselői kar fejét, Jeremy Heywoodot, hogy készítsen jelentést a Házban uralkodó áldatlan szexuális állapotokról. Az alsóház konzervatív vezetője, Andrea Leadsom bejelentette, napokon belül zaklatás-ellenes szabályok kerülnek bevezetésre. A kormány tagjai elveszíthetik állásukat, ha kiderül, “kényes helyzetbe hozták parlamenti munkatársaikat”. Leadsom új, független sérelmi eljárást ígér a westminsteri és azon túli nemi atrocitások büntetésére, illetve jövőbeni megakadályozására.

A molesztálási ügyben eddig involvált 40 politikus közül a legmagasabb rangú Damien Green, Theresa May oxfordi egyetemi társa, tényleges miniszterelnök-helyettes. A 61 éves, családos vezetőről egy fiatal kritikus és irodalmár, Kate Malby azt állította, hogy másfél évvel ezelőtt, a fűző történetéről a The Times napilap számára írt könnyed hangvételű cikkének megjelenése után Green telefonüzenetben gratulált, egyben meghívta egy pohár italra. A lány, akinek szülei Green szoros barátai, nem reagált az invitálásra, miután előző találkozásuk során a tory potentát “ha csak egy pillanatra is, hozzáért a térdéhez”. Ugyanezt az indiszkréciót követte el tizenöt évvel ezelőtt a jelenlegi, nagy becsben tartott nemzetvédelmi miniszter, Sir Michael Fallon egy rádiós újságíróval, Julia Hartley-Brewerrel szemben, aki az incidenst most felidézve kijelentette, “nem tekinti magát áldozatnak”.

Több politikus tart "túlreagálástól" és "boszorkányüldözésről". Barátságos, bár nem értékelt simogatásoknál összehasonlíthatatlanul komolyabb esetről számolt be Bex Bailey, a Munkáspárt Országos Végrehajtó Bizottságának volt tagja, akit 2011-ben, 19 éves korában egyik felettese egy pártrendezvényen megerőszakolt. Amikor két évvel később be akarta jelenteni a történteket a Labour vezetésének, azt a tanácsot kapta, álljon el ettől, mert árthat a karrierjének. A Munkáspárt független vizsgálatot indított az ügyben.

Lemondott Sir Michael Fallon védelmi miniszter
Theresa May brit miniszterelnöknek küldött, szerda este nyilvánosságra hozott levelében Fallon azt írta, hogy az elmúlt napokban "számos állítás" fogalmazódott meg egyes alsóházi képviselőkkel kapcsolatban, és néhány ilyen állítás az ő korábbi magatartását is érintette.
A felmerült állítások közül sok hamis, de "elfogadom, hogy a múltban nem feleltem meg a fegyveres erőktől elvárt magas viselkedési normáknak" - áll a volt brit védelmi miniszter levelében. Hozzátette: védelmi miniszterként a brit fegyveres erőket képviselte a kormányban, ezért szükségesnek tartja lemondását.
Michael Fallon nem részletezte lemondásának pontos okát, de a héten megerősítette azokat a sajtóértesüléseket, hogy 15 évvel ezelőtt egy rendezvényen "nem helyénvaló módon" érintette meg egy újságírónő térdét. -MTI