üzletlánc;

- Nemzeti láncok

Normális országban senkinek sem jutna eszébe, hogy pártpolitikai okokból, főleg politikai nyomásra léphet ki egy kereskedelmi cég egy érdekvédelmi szervezetből. Legföljebb kis hír lenne ez valamelyik szakmai honlapon.

Csakhogy ez egy magyarországi történet. Itt versenyről már régen nem beszélhetünk, szinte minden szinten a kormányfőhöz és az állampárthoz való hűség a siker legfontosabb záloga. Csak hát még a centrális erő sem sem szivárgásmentes.

Ágazati körökben finoman szólva is kétkedéssel fogadták a Reál Hungária Élelmiszer Kft. vezetőjének magyarázkodását, hogy azért léptek volna ki az Országos Kereskedelmi Szövetségből (OKSZ), mert a társaság ügyvezetője, Kujbus Tibor szerint az utóbbi időben az OKSZ irányvonala megváltozott, és a korábbi kiegyensúlyozottsággal szemben sokkal hangsúlyosabban képviseli a multinacionális vállalkozások érdekeit, mint a hazai vállalkozásokét. A Reál álláspontja szerint ez a (politikai) irányváltás kifejezetten megmutatkozik az OKSZ elnökségének megváltozott összetételében is.

A szakemberek szerint a politikai változás annyiban valós szempont lehet, hogy a kormányfő úgy dönthetett, nem akar magyar tulajdonban lévő élelmiszer-kereskedelmi láncot látni a multikat is képviselő szervezetben. Egy akolba terelné a szerinte magyar cégeket.

Az ügyet az átlagnál jobban ismerők azt rebesgetik, a Reál egyáltalán nem önként lépett ki az OKSZ-ből, sokkal inkább erőteljes politikai noszogatásra. Ez pedig egyebek mellett akár azt is jelentheti, hogy Orbán újabb támadásra készül az általa nem kedvelt élelmiszer-kereskedelmi multik ellen.

Egy dolog azonban bizonyosnak látszik az eddigi tapasztalatok alapkán: eddig minden multi-ellenes kormányzati lépésnek a magyar mikro- és kisvállalkozások itták meg a levét.