kártérítés;webárzházak;e-kereskedelem;

Illusztráció: Shutterstock

- Kártérítésre kötelezhetik a webáruházakat

Az e-kereskedők több mint harmada megsérti az uniós fogyasztóvédelmi jogot, az Európai Parlament (EP) ezért kedden egy olyan jogszabályt fogadott el, amely erősebb jogosítványt ad a nemzeti hatóságoknak a csalások megfékezésére, a határokon átnyúló eseteknél pedig összehangolt fellépést tesz lehetővé. 

A nyomozás során a hatóságok ezentúl információt kérhetnek a weboldalakat regisztráló cégtől, illetve bankoktól; titkos tesztvásárlást végezhetnek; büntetést róhatnak ki; rendelkezhetnek arról, hogy egy bizonyos oldalra figyelmeztetés kerüljön ki, de akár el is távolíttathatnak tartalmakat; illetve kártérítésre kötelezhetik a kereskedőket. A jogszabályt még a Tanácsnak is jóvá kell hagynia, és két évvel életbe lépése után lesz alkalmazható. Az EP szerint megkérdőjelezhető e-kereskedelmi gyakorlatnak számítanak az olyan trükkök, amikor például egy euróért árulnak egy telefont, de közben a vásárló hosszú távra előfizetővé válik, vagy ha drágábban kínálják a külföldiek számára az autóbérlést, vagy amikor nem a webáruház képein látható bútorokat szállít ki az online kereskedő. 

A Budapesti Kereskedelmi és Iparkamara (BKIK) a taxis szakmai szervezetekkel, érdekképviseletekkel, vállalkozásokkal egyeztetve 2018 január elsejétől 10 százalékos tarifaemelést kezdeményez a fővárosi önkormányzatnál - jelentette be Dudás Zoltán, a kamara közlekedési osztályának elnöke kedden a Taxi Expo rendezvényen tartott sajtótájékoztatón.