innováció;pályázat;Lépj velünk!;UniCredit Alapítvány;üzleti tanácsadás;

2017-11-16 06:18:00

Lépj Velünk!

Az ismert mondás szerint, nem halat kell adni az éhezőknek, hanem megtanítani őket halat fogni. Ennek a gondolatnak a szellemében hirdette meg az UniCreditbank és az UniCredit Alapítvány immár harmadszor, Lépj Velünk! elnevezéssel pályázatát nonprofit szervezetek számára. Nem egyszeri segélyt kínálnak, hanem olyan innovatív megoldásokat díjaznak, amelyek abban segítik a hátrányos helyzetű közösségeket, hogy fenntartható módon javítsanak életkörülményeiken. A kezdeti és később jelentkező nehézségek leküzdésében segít a 60 000 euró (körülbelül 18 millió forint) összdíjazású Lépj Velünk! program, amelyre induló és már működő társadalmi vállalkozások jelentkezhetnek.

Tíz pályázót egyszeri üzleti tanácsadással segítenek, a közülük kikerülő legjobb három pedig a pénzdíjon osztozhat. Emellett tizenkét hónapos mentorálási folyamatban vehetnek részt, amelyhez a szakmai támogatást a NESsT Magyarország biztosítja. A pályázatra december 17-ig lehet jelentkezni.

Az ez alkalomból tartott sajtótájékoztatónak az a Nem Adom Fel Cafe & Bar adott helyet, aminek együttműködő partnerei között található az UniCredit Alapítvány. Mint arról lapunkban is beszámoltunk, a tavaly év elején megnyitott kávézóban fogyatékossággal élő és megváltozott munkaképességű emberek készítik és szolgálják fel az ételeket és italokat, és működnek közre a programok szervezésében és lebonyolításában.

Alice Arico, az alapítvány programvezetője elmondta, nemcsak pénzügyi támogatást nyújtanak, hanem biztosítják a lehetőséget ahhoz, hogy a társadalmi vállalkozások fenntarthatók legyenek, működhessenek, a piacon maradhassanak; azaz versenyképesek legyenek, miközben a vevők, ügyfelek megelégedésére működnek. Mindezek során azonban nem megfeledkezve a társadalmi küldetésükről, mert az az elsődleges szempont. Az alapítvány egy olyan modellt alakított ki szerte Európában, amelynek során együttműködnek azokkal a szervezetekkel, amelyek ismerik az országonként különböző törvényi és szervezeti sajátosságokat.

Tavaly 30 programot támogattak a csoport országaiban, 220 társadalmi vállalkozásnak nyújtottak segítséget, 2500 órában adtak tanácsot, folytattak képzési, mentorálási programot, 85 vállalkozás indulását segítették, 311 munkahelyet teremtettek. Ebben a NESsT és a bank munkatársai működtek közre tanácsadóként.

Horváth Anna, a NESsT Europe Nonprofit Kft. ügyvezető igazgatója elmondta, a 2017-19-es időszak programjának fő célkitűzése a fenntarthatóság, ami kettős célt szolgál: egyrészt a hátrányos helyzetű, kedvezményezett csoport életében a hatás legyen tartós és fenntartható, másrészt a támogatott szervezet a program befejezése után is tudjon hosszú időn át önállóan működni. Ezért hirdették meg idén nevesítetten társadalmi vállalkozásoknak pályázatukat. Olyan professzionálisan működő, piaci igényt kielégítő vállalkozásokat támogatnak, amelyek elsődleges célja valamilyen társadalmi probléma kezelése. Újdonság a programban, hogy két kategóriában lehet jelentkezni, induló és működő vállalkozásokat várnak, utóbbiakat azért, hogy megerősítsék, stabilizálják, felkészítsék a növekedésre magukat. A jövőben a mentorálási időszak is hosszabb lesz, fél évről egy évre nő, ezzel is segítve a fenntarthatóságot. Négy jogi forma pályázhat: civil szervezetek, alapítványok, szociális szövetkezetek és nonprofit társaságok, alapvető feltétel, hogy be legyenek jegyezve.