csőd;Venezuela;Nicolas Maduro;

2017-11-17 06:35:00

Csoki volt, megoldás nincs

Olyan szűkös a kínálat Venezuelában, az embereknek pedig annyira kevés a pénzük, hogy félő, decemberben több üzlet zárva marad – figyelmeztetett María Carolina Uzcátegui, a kereskedelmi és iparkamara venezuelai megfelelőjének elnöke a minap. Az Unión Radiónak megfogalmazott félelmeket érdemes komolyan venni, hiszen a szervezet nem független a kormánytól, s ha a Nicolás Maduro vezette adminisztráció is ennyire kevéssé derűlátó, akkor valóban nagy a baj. A prognózis azért is igen aggasztó, mert az országban eddig is súlyos volt az élelmiszer- és gyógyszerhiány, sokan panaszkodnak arra, hogy a napi háromszori étkezést le kellett csökkenteniük.

Évek óta jellemzik úgy Venezuelát, mint csőd szélén álló országot, ám ez a kijelentés sosem volt annyira igaz, mint most. A Standard & Poor's nemzetközi hitelminősítő a hét elején jelezte: 50 százalék az esélye annak, hogy az ország február közepéig csődbe jut. A helyzet akkor lett igazán kritikus a története legnagyobb politikai és gazdasági krízisével küzdő Venezuelában, amikor kiderült, hogy képtelen rendezni egy 200 millió dolláros hozamtartozást az egyik kötvénye után. A Financial Times azonban figyelmeztet, hogy ez csak az első a sorban: a közeljövőben több hasonló fizetési képtelenség állhat elő. Az országnak összesen mintegy 150 milliárd dolláros adóssága van. A brit gazdasági napilap figyelmeztet: Venezuela így is tovább tudta finanszírozni adósságát, mint azt hitelezői gondolták.

Az olaj világpiaci árának mélyrepülése után sokan figyelmeztettek, hogy a világ legnagyobb olajtartalékával rendelkező ország rálépett a csőd felé vezető útra, ezt súlyosbították a szocialista kormány elhibázott gazdasági döntései.

Nicolás Maduro két hete ismerte be a „vereséget”, s bejelentette, hogy újra kell strukturálni a devizaadósságát. A robbanás közeli állapotban apró kis szelep csupán, hogy a caracasi kormánynak sikerült megállapodnia Moszkvával az Oroszországgal szembeni 3,15 milliárd dolláros adósság átütemezéséről. Más országokkal azonban aligha lesz ilyen szerencséje Madurónak. A hét elején a nemzetközi hitelezők a venezuelai fővárosban tárgyaltak a kormány képviselőivel, akik a helyzet rendezésére vonatkozóan sok konkrétummal nem, csupán csokoládéval tudtak szolgálni – osztotta meg az FT-vel egy ingerült jelenlévő. A kormány természetesen „nagyon pozitívnak” és „sikeresnek” értékelte a találkozót.

Ez azonban aligha nyugtatja meg a nemzetközi piacot. Gazdasági szakemberek ugyanis attól tartanak, hogy amennyiben Venezuela bedől, az dominó-hatást eredményezhet, és kisebb-nagyobb mértékben, de a világ számos pontján éreztetheti hatását. Az Európai Unió ennek ellenére nem bánt kesztyűs kézzel Maduróval, és a napokban fegyverembargót valamint szankciókat rendelt el Venezuelával szemben az emberi jogok megsértése miatt.