A német kereszténydemokraták minden fogadkozása ellenére nem állapodtak meg az úgynevezett Jamaica-pártok, a CDU/CSU, a liberális FDP, valamint a Zöldek arról, készek-e egy négy évig tartó kormányzásra. Megegyeztek ugyan egy preambulumban, amelyben hitet tesznek egy közös értékrend mellett, ám több kérdésekben nemhogy közeledés nem volt tapasztalható a csütörtökön kezdődött, pénteken hajnalban véget ért 15 órán át tartó megbeszéléseken, inkább megmerevedtek az álláspontok. Feltételezések szerint ezért egész hétvégén folytathatják a tárgyalásokat.
A nagy kérdésre tehát továbbra sincs válasz, azaz lesz-e koalíció, vagy sem. A Die Welt szerint jóval nagyobb az esély arra, hogy létrejön a Jamaica-pártok együttműködése, s valamiféle kompromisszum már születhetett is közöttük, de hogy mely kérdésekben, ez egyelőre homályban maradt. A pártvezetők nyilatkozatai nem feltétlenül ezt a visszafogott derűlátást sugallják. Egyetlen politikus sem volt hajlandó konkrétumokat elárulni a tárgyalások alakulásáról.
Lapértesülések szerint a koalíció létrejötte elsősorban a menekültkérdés megoldásán múlik. A környezetvédők ragaszkodnak ahhoz, hogy az úgynevezett oltalmazott státust szerző menedékkérők a kétéves moratórium után, 2018 áprilisától ismét élhessenek családegyesítési jogukkal. A CSU és az FDP azonban hallani sem akar erről.
Az FDP azt akarja, hogy a szolidaritási adót érintő témában érvényesüljön álláspontja. A liberálisok el akarják törölni ezt a terhet, amellyel egyebek mellett a görögöknek nyújtott hitelt finanszírozták. A párt – mint a dpa hírügynökség írta – elutasította azt a kompromisszumos javaslatot, mely szerint ennek mértékét 2021-ig 8-12 milliárd euróval csökkentsék. „Ez túl kevés” - hangoztatták a szabaddemokraták.
A Zöldek a klímapolitikában is messzebbre mennének a többieknél. Angela Merkel azt javasolta, hogy a széntüzelésű erőművek által előállított energiát 3-5 gigawattal csökkentenék, a környezetvédők 8-10 gigawattról beszélnek.
Christian Lindner, az FDP elnöke úgy véli, minden bizonnyal képesek lesznek együttműködni egymással, de a jó megállapodáshoz idő kell. A szabaddemokraták már korábban is amellett tették le a voksukat, ne mondják ki azt, hogy márpedig legkésőbb péntek reggelig fel kell szállnia a fehér füstnek, a CDU azonban elutasította ezt, mondván: ha három hétig nem voltak képesek a megegyezésre, akkor később sem tudnak dűlőre jutni. Végül Angela Merkel pártja is belátta: folytatni kell az egyeztetéseket. Lindner nem volt túlságosan közlékeny, hiszen annyit mondott, a tárgyalók „sok kérdésben állapítottak meg hasonlóságokat programjukban”, de hozzátette azt is, a migrációs és a pénzügypolitikát illetően maradtak a legnagyobb ellentétek. Ralf Kubicki, az FDP alelnöke főnökénél kevesebb higgadtságot mutatott. Az ARD-ben úgy vélte, a pártok között még nem alakult ki bizalmi viszony. Hozzátette azonban, a liberálisok biztosan nem adják fel a megállapodás esélyét.
Angela Merkel a tőle megszokott higgadtsággal vette tudomásul, hogy a Jamaica-pártok kénytelenek túlórázni. Mindössze ennyit közölt: „Jó reggelt kívánok! Ma folytatjuk”. Kicsit közlékenyebb volt nála Peter Altmaier kancelláriaminiszter, aki elmondta: ha mindenki komolyan veszi a megbeszéléseket, „akkor lehet belőle valami”. A szintén CDU-s észak-rajna-vesztfáliai miniszterelnök, Armin Laschet pedig azt közölte, minden esélyt meg kell ragadni arra, hogy eredményt érjenek el. „Minden témában megértettük egymást, de kompromisszum nem született. Ez a legszomorúbb” - tette hozzá.
Horst Seehofer, a keresztényszociálisok elnöke elismerte, rendkívül súlyos gondok merültek fel az egyeztetések során, de mindent elkövet azért, hogy végül siker koronázza az erőfeszítéseket, s nem támogatja azt, hogy határidőt szabjanak a tárgyalások lezárására. „Stabil kormányt kell létrehoznunk” - érvelt a bajor miniszterelnök.
Cem Özdemir, a Zöldek társelnöke szintén nem bizonyult bőbeszédűnek. Focihasonlattal élve kijelentette: „hosszabbítás következik”. Arra a kérdésre, meddig nyújthatják az egyeztetéseket, megjegyezte: „ez a játékvezetőtől függ”. „Az eredmény a legfontosabb” - tette hozzá.
A csúfos verség tehát továbbra sem zárható ki.