rákkeltő anyag;glifozát;

2017-11-18 06:10:00

Győznek az érdekek - Rákkeltő anyag kapott haladékot

Az ENSZ kutatóintézete szerint a glifozát nevű gyomírtószer-hatóanyag rákot okoz, az Európai Bizottság - a magyar szavazattal is megerősítve - mégis 2022-ig meghosszabbította a szer használatának engedélyezését.

Környezetvédelmi és egészségügyi szakemberek a szer azonnali betiltását követelték, ám egyelőre hiába. A világ hatással gyanúsított összetevőt 2022-ig használhatják az európai gazdák. Magyarország is megszavazta azt az öt éves halasztást, amit az Európai Bizottság (EB) javasolt. A Földművelésügyi Minisztérium (FM) azzal magyarázta a magyar álláspontot, hogy az Európai Vegyianyag Ügynökség júniusi jelentésében azt írta, nem talált bizonyítékot a glifozát rákkeltő hatására. Szakmai berkekben azonban olyan vélemények is felbukkannak, hogy itthon és külföldön is túl sok érdeket, főleg a forgalmazók üzleti érdekeit sértené a glifozát betiltása. Növényvédőszereket forgalmazó cége pedig egyes hazai döntéshozóknak is van.

Az FM érvelése ott sántít, hogy az Európai Unió környezetvédelmi programja két környezetjogi alapelvet ír elő: az elővigyázatosság és a megelőzés elvét - emlékeztetett Sallai R. Benedek, LMP-s országgyűlési képviselő, gyakorló gazda. Lapunknak elmondta, az elővigyázatosság azt jelenti, ha nincs tudományos bizonyíték arra, hogy egy hatóanyag nem veszélyes az emberi szervezetre, akkor az uniós állampolgárok egészségének védelme érdekében feltételezni kell a káros hatást. Márpedig a glifozát esetében semmi sem garantálja, hogy nem okoz rákot. Az ENSZ Egészségügyi Világszervezete, a WHO rákkutatással foglalkozó intézete, a Nemzetközi Rákkutató Ügynökség (IARC) viszont egyértelműen rákkeltőnek minősítette a glifozátot. Egy uniós felmérés szerint az uniós mezőgazdasági területek mintegy 43-45 százalékában a talajban kimutatható ez a gyomirtó hatóanyag. Egyébként a magyar alaptörvényben is szerepel az egészséges környezethez való alapjog - tette hozzá Sallai R. Benedek.

A glifozát azért is érdemel nagyobb figyelmet, mert hazánk az élen szerepel a rákhalálozási listákon. Az ellenzéki párt szakpolitikusa úgy vélte, ez kiváltható lenne más hatóanyagot tartalmazó növényvédőszerekkel, sőt, jól megválasztott technológiai fogásokkal, mint az olyan vetésforgó alkalmazása, amely megakadályozza az évelő gyomok terjedését.

Ökotoxikológiával foglalkozó szakemberek arra is felhívták a figyelmet, hogy az unió egy rendelettel 24 glifozát hatóanyagú készítmény engedélyét vonta vissza tavaly novemberben. Azokat az idén május 31-ig lehetett forgalmazni. Ez is azt jelzi, hogy azért nem lehet minden rendben.

Károsító hatások
A glifozát egyre több ember vérében és vizeletében kimutatható, így akár az anyatejben is megjelenhet. Ráadásul más vegyi anyagokkal, műanyagokkal, csomagoló anyagokkal együtt olyan módosíthatják a hormonháztartást is, károsítják egyebek mellett a férfi ivarsejteket. Így egyre több fiatal pár számára nem marad más választás, mint a lombikbébi program. A vegyi anyagok használata közvetve a népesedéspolitikába is beleszól, ez is oka, hogy egyre kevesebb gyermek születik a fejlett világban.