párt;leváltás;Zimbabwe;Mugabe;

2017-11-19 16:15:00

Pártja éléről is leváltották

Mégsem mondott le Mugabe. Bár a délutáni hírek még arról szóltak, beleegyezett lemondásának feltételeibe a hadsereggel folytatott tárgyalásai során Zimbabwe elnöke, esti televíziós beszédében nem jelentette be távozását. Előtte menesztette őt a pártelnöki tisztségéből a ZANU-PF, a zimbabwei kormánypárt. 

Mugabe utódának a párt élére a leváltott alelnököt, Emmerson Mnangagwát nevezték ki, ami azt jelzi, ő lesz az ország következő vezetője. Zimbabwe diktátora a múlt szerdai katonai puccs után sem volt hajlandó távozni, de mi­után az országot függetlenné válása óta uraló kormánypárt, a ZANU-PF tíz regionális szervezetéből kilenc a leváltását indítványozta, a jogi alapot megteremtették menesztéséhez, így impeachmentet indíthatnak ellene. Az indoklás szerint Mugabe alkalmatlan hivatala ellátására. Hiába nem mondott le az elnök, helyzete tarthatatlanná vált.

Zimbabwe diktátora a múlt szerdai katonai puccs után sem volt hajlandó távozni, de miután az országot függetlenné válása óta uraló kormánypárt, a ZANU-PF tíz regionális szervezetéből nyolc a leváltását indítványozta, ezzel a jogi alapot is megteremtették menesztéséhez. Az indoklás szerint Mugabe, akit a hadsereg házi őrizetben tart, időskori demenciában szenved, ezért alkalmatlan hivatala ellátására. Utóda egy ideiglenes kormány élén minden bizonnyal az az Emmerson Mnangagwa lesz, akinek alelnöki tisztségéből való menesztése váltotta ki a mostani válságot.

Mugabe unokaöccse szombaton, a Reutersnek azt mondta, az elnök és felesége „készek meghalni a jó ügyért” és nem hajlandóak lemondani, hogy legitimálják a hadsereg hatalomátvételét. A férfi egy titkos helyről nyilatkozott, Dél-Afrikából.

Szombaton óvatos becslések szerint is több tízezren követelték a főváros, Harare és más települések utcáin Mugabe lemondását. A tüntetést a hadsereg is engedélyezte, csak azt akadályozták meg, hogy a tömeg Mugabe rezidenciája felé haladjon. Sokan tiltakozásképpen ülősztrájkot kezdtek. Számos transzparensen követelték a zimbabwei matuzsálem távozását. „Elég volt, lépjen le!” – írták az egyiken. Egy tüntető megjegyezte: egy héttel korábban ilyen megmozdulás még elképzelhetetlen lett volna. Sok tüntető transzparenseken mondott köszönetet a hadseregnek Mugabe hatalmának megdöntéséért. A katonák is integettek a résztvevőknek, együtt fotózkodtak velük. A megmozdulást az ellenzék, civil szervezetek, valamint a veteránok rendkívül befolyásos csoportja szervezte.

Bár a ZANU-PF megpróbál ura lenni az eseményeknek, s az átmeneti időszak élére állni, a szombati tömegmegmozdulás azt mutatta, egyre inkább kicsúszik a kezéből az irányítás, s ha komolyan akarja venni az emberek igényeit, az ellenzéket is bele kell vennie egy ideiglenes kormányba.

A Dél-afrikai Fejlesztési Közösség (SADC) kedden tanácskozik arról, hogyan értékeljék a zimbabwei helyzetet. A botswanai központú grémium a térség 16 országát foglalja magában. Vezető ereje Dél-Afrika. A SADC ülésének azért van jelentősége, mert a további zimbabwei történésekben szerepe lehet annak, mit is óhajt Pretoria. A zimbabwei fordulat intő jel jelenthet minden afrikai politikai matuzsálem számára.