Németország;Merkel;Angela Merkel;német koalíció;

2017-11-20 10:04:00

Elbuktak a német koalíciós tárgyalások

Nem lesz Jamaica koalíció Németországban. Az uniópártok, az FDP és a Zöldek közötti tárgyalásokat a liberálisok szakították meg.

Angela Merkel kancellár és Horst Seehofer, a keresztényszociálisok elnöke, közösen léptek a sajtó képviselői elé. A kancellár sajnálkozását fejezte ki. Utalt arra, az uniópártok mindent elkövettek azért, hogy megszülessen a megállapodás. Meggyőződését fejezte ki, hogy a Zöldekkel is dűlőre tudtak volna jutni a migráció kapcsán. Hozzátette, kapcsolatba lép Frank-Walter Steinmeier elnökkel és figyeli „hogyan alakulnak az események”. A CDU és a CSU azonban „felelősséget vállalna Németországért”, ami azt jelzi, hogy Merkel inkább a kisebbségi kormányzást választaná, mintsem az idő előtti voksolást.

Seehofer köszönetet mondott Merkelnek a koalíció létrehozásáért tett erőfeszítéseiért. „Sajnálom, hogy a végén ez nem sikerült, pedig közel voltunk a megegyezéshez”. „Köszönöm, Angela Merkel, amit a négy hét során tették” – jelentette ki. Julia Klöckner, a CDU elnökhelyettese a Twitteren azt közölte, a liberálisok „jól előkészített spontán lépést” tettek, vagyis arra utalt, hogy az FDP előre megszervezte a tárgyalásokból való kilépést. „Lehet ezt így csinálni, de nem kellene” – fogalmazott a kereszténydemokrata politikus. Mint mondta, szerencsésebb lett volna, ha a pártvezetők együtt jelentették volna be a tárgyalások sikertelenségét.

Christian Lindner, az FDP elnöke azzal indokolta a döntést, hogy hiányzik az a közös alap, amelyekre a pártok építkezhetnének és tartalmi szempontból nem történt előrelépés.

„Jobb nem kormányozni, mint rosszul” – közölte Lindner. Szerinte vasárnap sem történt előrelépés, inkább visszalépés volt tapasztalható. A négy pártnak nem volt között elképzelése arról, hogyan modernizálnák Németországot, de a közös bizalom sem alakult ki közöttük. A párt azért került vissza a parlamentbe, hogy „trendváltozást hozzon” – közölte a liberálisok vezetője, aki szerint az együttműködésnek a bizalmon és a közös ötleteken kell alapulnia. Azokban a kérdésekben, amelyekben megegyeztek, „a polgárok sok pénzével vagy hamis kompromisszumokkal vásárolták meg”.

Lindner kifejtette, a CDU, a CSU és az FDP közötti különbözőségeket orvosolni tudták volna, egy új politikai közeledés volt tapasztalható. Vasárnap folyamán azonban „megkérdőjeleződött a kompromisszum”.

A Zöldek értetlenségüket fejezték ki az FDP döntése kapcsán. „Az utolsó másodpercig készen álltunk a megegyezésre, az FDP viszont nem volt hajlandó erre” – jelentette ki a környezetvédők társelnöke, Cem Özdemir. Hozzátette, a tárgyalások során sok mindent elértek, a párt pedig a fájdalomküszöbig is hajlandó volt elmenni a végső kompromisszum elérése érdekében. A Zöldek készen álltak a koalíciós kormányzásra, ami az FDP-ről nem mondható el – tette hozzá a politikus. Katrin Göring-Eckardt, a Zöldek főtárgyalója szerint csak néhány pontban nem volt megegyezés. Szintén megköszönte a kancellárnak az erőfeszítéseket. Jürgen Trittin, a környezetvédők ikonikus alakja elébe ment az eseményeknek. Kijelentette, nem lehet szó az uniópártok és a Zöldek kisebbségi kormányzásáról. „Németországnak stabil kormányzásra van szüksége” – fogalmazott a ZDF-ben.

A tárgyalások sikertelensége azért is meglepetés, mert még vasárnap délután is olyan hírek érkeztek, melyek szerint több kérdésben is sikerült közeledést elérni.

Amennyiben a szociáldemokraták tartják magukat ahhoz a kijelentésükhöz, hogy nem kívánnak kormányozni, márpedig az eltelt hetek kijelentései alapján az SPD meglehetősen határozottnak tűnik ebben a kérdésben, akkor Merkelnek vagy kisebbségi kormány megalakításával kell próbálkoznia, vagy pedig jöhetnek az előrehozott választások. A CDU/CSU és az FDP együttműködéséhez még 29 mandátum hiányzik, az uniópártok és a környezetvédők esetleges koalíciója esetében pedig további 42 képviselőt kellene megnyerni a támogatáshoz. Ez utóbbira azonban a Zöldek eleve nemet mondtak.