Identitásválság fenyegeti a német szociáldemokratákat annak kapcsán, támogassák-e akár kormányon kívülről a CDU/CSU kabinetjét, vagy az ellenzékiséget válasszák, előidézve ezzel az előrehozott választást. A pártban igen komoly birkózás folyik erről. Míg a balszárny elutasítja a nagykoalíciót, a jobbszárny folyatná a kormányzati együttműködést a kereszténydemokratákkal.
Az idő előtti voksolást mindenképpen elkerülni kívánó Frank-Walter Steinmeier államfő csütörtökön, késő délután fogadta Martin Schulzot, az SPD elnökét, ám ezt követően sem látni tisztán annak kapcsán, lesz-e kormány, vagy sem. A párt főtitkára, Hubertus Heil azt közölte, a politikai erő „az államfő iránti tiszteletből” kész tárgyalásokat folytatni más pártokkal is. Nem közölt részleteket, így nem mondta ki, hogy a CDU/CSU-ra gondol-e.
Előzőleg Hubertus Heil mellett Heiko Maas szociáldemokrata igazságügy-miniszter is visszautasították azokat a feltételezéseket, amelyek szerint Martin Schulz lemondhat a párt elnöki tisztségéről. Több vezető német lap is csütörtökön azt írta, Schulzra nagy nyomás nehezedik az SPD-ben amiatt, hogy már a választás után kategorikusan kijelentette: elutasítja a nagykoalíció folytatását.
Miközben a szociáldemokraták mind több politikusa nyilatkozott úgy, meg kell fontolni a CDU/CSU-val való nagykoalíció folytatását, Ralf Stegner, az SPD elnökhelyettese szerint továbbra is azt az álláspontot kell képviselni, hogy a párt nem akarja folytatni az együttműködést az uniópártokkal. Mint mondta, ha mégis változtatnának ezen a véleményen, az csak a tagság megkérdezésével történhet meg – jelentette ki a Passauer Neue Presse című lapban. Meglátása szerint az SPD-ben nincs túlsúlyban az a vélemény, amely szerint folytatni kell a nagykoalíciót. Kifejtette, ez azonban nem jelenti azt, hogy előrehozott választást akarnának, meg kell vizsgálni a kisebbségi kormányzás lehetőségeit.
Wolfgang Thierse, a Bundestag volt elnöke megfontolandó javaslattal állt elő. Felvetette, olyan koalíciót hozhatnának létre, amelyben az SPD, és a CDU/CSU mellett a Zöldek is szerepet vállalnának. Szerinte egy ilyen közös kormányzás azon alapulhat, hogy a pártok közös nevezőre jutnak a szociális igazságosságot, illetve az Európa-politikát illetően.