futball;magyar labdarúgó-válogatott;Georges Leekens;Aranycsapat Alapítvány;

2017-11-28 06:51:00

Leekens: csakis a rengeteg munka vezethet eredményre

A magyar labdarúgó-válogatott szövetségi kapitánya, Georges Leekens hétfőn meghallgathatta Puskás Ferenc kedvenc dalát és az Aranycsapat nagyjai előtt is fejet hajtott.

A belga szakember az Aranycsapat Alapítvány meghívásának tett eleget tegnap, a Népszavának nyilatkozva pedig elmondta: hisz abban, hogy a kitűzött célok elérhetők a nemzeti együttessel, amely ideális esetben hamarosan tízezreket vonz majd a stadionba.

- Hogy érzi magát Budapesten?

- Csupán két-három hete vagyok itt, így még arra sem jutott idő igazán, hogy felfedezzem a várost. Nagyon jól érzem magam Magyarországon. Legutóbb 15 éve jártam Budapesten, az akkori élményhez képest jelentős változásokat tapasztalok, sokat fejlődött a város.

- Hétfőn a turisták által is gyakran felkeresett Szent István Bazilikában az Aranycsapat nagyjainak sírhelyénél róhatta le tiszteletét.

- Óriási megtiszteltetés volt számomra, hogy korábbi csapattársam, Kű Lajos meghívására a legendás magyar Aranycsapat emléke előtt tiszteleghettem. Puskás Ferencék öröksége minden mai magyar labdarúgót a jobbra kell, hogy ösztönözzön.

Leekens Kű Lajossal tisztelgett az Aranycsapat legendái előtt

Leekens Kű Lajossal tisztelgett az Aranycsapat legendái előtt

- Amikor hivatalossá vált, hogy ön lesz a válogatott következő szövetségi kapitánya, volt csapattársai, pályatársai beszéltek önről a hazai sajtóban. Ön miként emlékszik a magyarokra?

- Egy időben nagyon sok magyar játékos játszott a belga bajnokságban, nem is értem, hogy jelenleg ez miért nincs így. Jó szívvel emlékszem vissza Bálint Lászlóra, Kű Lajosra, Disztl Lászlóra és a többiekre is, azt pedig általánosságban elmondhatom, hogy a magyar játékosokkal mindig jól megértettük egymást.

- A válogatott mai keretében olyan játékosok a meghatározó emberek, akik bizony egy-egy kivételtől eltekintve nem a legnívósabb nemzetközi ligákban edződnek. Ön szerint mi kell ahhoz, hogy a leendő labdarúgói nyugat-európai klubokban futballozhassanak?

- Még nem ismerem igazán a játékosokat, egy-két hónapnak biztosan el kell telnie ahhoz, hogy erről a témáról beszélgethessünk. Azzal természetesen tisztában vagyok, hogy nemrég még Gera Zoltán Angliában, Király Gábor Németországban, Juhász Roland pedig a belga Anderlechtben volt elismert csapattag, ám utóbbi két játékosra már nem számíthatok, nekem most a fiatal futballistákból kell új csapatot építenem. A magyar válogatott 2017-es éve gyengén sikerült, én ugyanakkor hiszek benne, hogy a jövőben elérhetjük mindazt, amit szeretnénk.

- Éspedig?

- Mindenféleképpen jobb focit szeretnék látni, egy olyan csapatot, amelyre büszkék lehetnek a szurkolók. Persze, ehhez rengeteg munkára lesz szükségünk, de ha nem bíznék benne, hogy Magyarország visszatérhet az őt megillető helyre a nemzetközi futballporondon, nem lennék itt.

- Mik az első benyomásai a hazai élvonalról?

- Erről még korai beszélni, először szeretném megvizsgálni az egész történetet, akár egy doktor: az első diagnózis nagyon fontos, szeretnék mindent tudni a témában. Az infrastruktúrával kapcsolatos tapasztalataim egyébként pozitívak. Remek tréning-központban készülhet a válogatott és azt is észlelem, hogy a Magyar Labdarúgó-szövetség (MLSZ – a szerk.) elnöke, Csányi Sándor és a miniszterelnök, Orbán Viktor is rengeteget tesz a magyar labdarúgásért. Adott is a feladatunk: vissza kell adnunk azt a rengeteg jót, amiben a magyar futball az utóbbi években részesült.

- Az MLSZ elvárása ismert, ki kell jutni a 2020-as Európa-bajnokságra. Milyen célokkal lát munkához?

- Nagyon szeretném, ha a 2019-re elkészülő új nemzeti stadiont meg tudnánk tölteni (ez nagyjából 67 ezer embert jelentene – a szerk.). Tudom, ehhez eszméletlenül sokat kell dolgozni a csapattal, ám muszáj megérteni, hogy csakis a rengeteg munka vezethet eredményre. Hozzátenném: fontos, hogy ne csak a válogatott mérkőzésein teljenek meg a lelátók, hanem a klubok bajnoki mérkőzésein is. Jelenleg azt látom, hogy remek stadionban játszik például a Ferencváros és az MTK is, mégis nagyon kevés ember jár ki a találkozókra.

- Hogyan telnek a magyarországi mindennapjai?

- Hosszú napjaim vannak, igyekszem minél több mérkőzésen jelen lenni. A helyszínen néztem meg például a Ferencváros és a Debrecen párharcát, de láttam nemrég a Honvédot a Puskás Akadémia ellen, megnéztem a korosztályos válogatottakat is, legutóbb pedig a Vasas–Debrecen meccsen voltam.

- És hogy tetszett a 100 Tagú Cigányzenekar előadása?

- Ó, kérem, ha úgy tudnánk futballozni, ahogy ők játszanak...