Észak-Korea;ballisztikus rakéta;

2017-11-29 09:52:00

Észak-Korea olyan rakétát lőtt ki, ami elérhetné az USA-t

Bekövetkezett Washington egyik legnagyobb félelme: Észak-Korea olyan ballisztikus rakétát (ICBM) lőtt ki, amellyel az Egyesült Államok egész területét elérheti. 

Az észak-koreai állami televízióban, a KCTV-ben felolvasott nyilatkozat szerint Észak-Korea elérte „történelmi célját”, azzal, hogy az Egyesült Államok teljes területét képes elérni rakétájával. Washington és Japán ugyanakkor úgy vélte, a rakétakísérlet távolról sem volt annyira sikeres, ahogyan azt Phenjan állítja. Amerikai közlés szerint a lövedék a kilövés helyszínétől mintegy 1000 kilométerre zuhant a tengerbe, s az ország biztonsága egyetlen pillanatig sem forgott veszélyben. Szakértők azonban felettébb nyugtalanítónak tartják, hogy a rakéta hatótávolsága minden korábbi észak-koreai lövedéknél nagyobb volt, ami azt igazolja, hogy Észak-Korea óriási sebességgel fejleszti nukleáris programját. Ugyanakkor nincsenek meggyőződve arról, hogy egy nukleáris töltetet - már ha Észak-Korea képes lenne miniatürizálni azt -, valóban képes lenne-e célba juttatni. Mindenesetre a phenjani rezsim már utolsó ballisztikus rakétáival is képes lett volna elérni az Egyesült Államokat, de csak a gyéren lakott Alaszkát.

Észak-Korea vezére, Kim Dzsong Un is történelmi eseményről tett említést. „Büszkén” jelentette be, hogy országa elérte nagy célját, amellyel hazája „teljes értékű” atomhatalommá vált – idézte a kis vezér szavait a KCNA hírügynökség. Phenjan ezzel képes megvédeni magát „az amerikai imperialisták nyomásgyakorlásával és nukleáris fenyegetésével szemben” – tette hozzá az ország vezetője.

Donald Trump amerikai elnök és Abe Sindzó japán kormányfő figyelmeztették az észak-koreai vezetést arra, hogy az állandó rakétakísérletekkel „az ország biztonságát teszik kockára” – hangzik a telefonbeszélgetésük után kiadott közös nyilatkozat. Az amerikai elnök Mun Dzse In dél-koreai elnökkel is tárgyalt. Mun óva intett minden szereplőt attól, hogy hozzájáruljanak a helyzet további elmérgesedéséhez a Koreai-félszigeten. Mint mondta, el kell kerülni, hogy „rosszul mérjük fel az észak-koreai történéseket”. Utalt arra súlyos hiba lenne, ha az Egyesült Államok megelőző csapást mérne az északi szomszédra. Trump mindenesetre meglepő visszafogottságot tanúsított a rakétakísérletet követően. Mint fogalmazott, olyan helyzet alakult ki, amit képesek kezelni. A dél-koreai hadsereg az északiak tesztjére 20 perces rakéta-hadgyakorlattal válaszolt.

Kína elítélte az észak-koreai ballisztikus rakétakísérletet. A pekingi külügyminisztérium szóvivője aggodalmát fejezte ki, egyben élesen bírálta az észak-koreai lépést. Kína felszólította a sztálinista államot arra, tegyen eleget az ENSZ határozatainak, amelyek tiltják mind a rakéta-, mind a nukleáris kísérleteket. António Guterres, a világszervezet főtitkára szintén arra utalt, hogy Észak-Korea megsértette az ENSZ határozatait. Egyben óva intette Phenjant hasonló további lépések megtételétől.

Angela Merkel német kancellár szóvivője útján azt közölte, hogy Észak-Korea a világ biztonságát fenyegeti. Federica Mogherini, az Európai Unió külügyi és biztonságpolitikai főképviselője annak a véleményének adott hangot, hogy észak-koreai fellépés „Phenjan nemzetközi kötelezettségeinek elfogadhatatlan megsértése”. Washington múlt héten helyezte Phenjant a terrorizmust támogató államok listájára, az amerikai pénzügyminisztérium egyúttal tovább szigorította az állammal szembeni szankciókat. Rex Tillerson amerikai külügyminiszter azonban reményét fejezte ki, hogy diplomáciai úton tudják rendezni a válságot.

Washington múlt héten helyezte Phenjant a terrorizmust támogató államok listájára, az amerikai pénzügyminisztérium egyúttal tovább szigorította az állammal szembeni szankciókat. Rex Tillerson amerikai külügyminiszter azonban reményét fejezte ki, hogy diplomáciai úton tudják rendezni a válságot.

Nem közvetlen a veszély
Észak-Korea már júliusban két interkontinentális rakétával kísérletezett. Szakértők már akkor azt közölték, hogy az egyikkel elérhetné Alaszkát. A kedden alkalmazott Hvaszong-15 típusú lövedék hatósugara azonban nagyobb a nyáron használtnál.
Amerikai szakértők szerint – jóllehet 1000 kilométer megtétele után a tengerbe zuhant – akár 13 ezer kilométer távolságban lévő cél is elérhető vele, vagyis Phenjan amerikai metropoliszokat is megtámadhatna.
Észak-Korea azt közölte, hogy a rakéta közel 4500 kilométeres magasságot ért el. Szakértők azonban továbbra is valószínűtlennek tartják, hogy az ország képes atomtöltetet szerelni a rakétára.