Egytől ötig sorolja kategóriákba a világ nyelveit az amerikai diplomaták nyelvi képzéséért felelős intézete, a Foreign Service Insitute (FSI). Az osztályozás kifejezetten gyakorlati szempontok alapján történik: egyszerűen csak azt veszik figyelembe, mennyi idejükbe kerül amerikai tanítványainak megtanulni egy-egy idegen nyelvet, írja a Qubit.
Az amerikaiak által legkönnyebben megtanulható nyelvek közé, vagyis az első kategóriába sorolja az intézet a skandináv nyelveket – dán, norvég és svéd – és az újlatin nyelveket - francia, olasz, spanyol és portugál. Az FSI szerint ezeket a nyelveket egy angol anyanyelvű tanuló nagyjából fél év alatt tudja elsajátítani.
A 2. kategóriába került a német, amit tapasztaltaik szerint 30 hét alatt lehet elsajátítani. 3-as kategória az indonéz, maláj és a szuahéli nyelvek 36 héttel.
A 4. nehézségi csoport a legnépesebb: ide összesen 42 nyelvet sorolnak, az albántól a törökön át a zulu nyelvig – ezeket 44 hétig, nettó 1100 órán át kell tanulni ahhoz, hogy beszélni tudjuk őket. Ebben a csoportban vannak a szláv nyelvek - orosz, szerb, szlovák, szlovén - de a khmer, a tagalog vagy az örmény is. A 4. csoporton belül az intézet csillaggal jelölt hat olyan nyelvet, amelyeket legalább egy éven át kell tanulniuk az amerikaiaknak: ez az észt, a finn, a grúz, a mongol, a vietnami és természetesen a magyar.
Vagyis a 4+-os kategóriába került magyart egy évig kell teljes időben, minden mást félretéve tanulni ahhoz, hogy valaki elsajátítsa - bár az nem derül ki, hogy az egy év tanulás után alapszinten, középfokon vagy felsőfokon tud-e majd magyarul beszélni a delikvens.
Az 5., posztnukleáris kategóriába mindössze öt nyelvet sorolt az FSI: az arab, a kantoni, a mandarin, a japán és a koreai nyelvet csaknem két évig (88 hétig, 2200 órán át) kell tanulnia egy amerikainak ahhoz, hogy beszélni tudja őket.