Oroszország;NOB;Pjongcsang;

2017-12-05 06:52:00

Kizárhatják az oroszokat a 2018-as téli olimpiáról

Ma dönt a Nemzetközi Olimpiai Bizottság (NOB) arról, hogy kizárja-e az orosz sportolókat a 2018-as pjongcsangi téli játékokról.

Tavaly decemberben hozták nyilvánosságra Richard McLaren, kanadai jogász második jelentését arról, hogy a 2012-es londoni nyári-, illetve a 2014-es szocsi téli olimpia előtt államilag támogatott és irányított, szisztematikus doppingolás volt Oroszországban. A több mint 1200 oldalas anyag szerint 30 sportágban több mint ezer sportoló kapott rendszeresen tiltott szereket, valamit ennyi versenyzőnek manipulálták a mintáit az azóta betiltott központi doppinglaboratóriumban.

A NOB-nak egy éve volt arra, hogy a jelentésben leírtakat kivizsgálja a mai döntés előtt. A svájci Neuer Zürcher Zeitung szerint Oroszország kizárása lehet az egyetlen lépés, ami elriaszthatja a tiltott szerek használóit és a doppingolás más haszonélvezőit tevékenységük folytatásától. Ugyanakkor a háttérembereket a McLaren-jelentés sem nevezi meg és a lap attól tart, hogy ennek a NOB sem nézett utána. McLaren leírja, hogy melyik sportolónak, milyen módszerekkel cserélték ki a vizeletmintáját, hogyan „tűntek el véletlenül” olyan vizsgálati anyagok, melyeket nem sikerült manipulálni, de nem nevezi meg azokat az embereket, akik a háttérből a rendszert fenntartják. Hiányoznak azok a gyógyszerészek, orvosok, akik egy-egy sportoló „doppingmenüjét” összeállították. McLaren arról is írt, hogy politikai szinten, Vlagyimir Putyin kormányfő tudtával és egyetértésével doppingoltak az orosz sportolók, ám ez csak következtetés a jelentésben, erről nincsenek konkrét bizonyítékok.

McLaren azt leírja a lebukottak vallomásai alapján, hogy többször kényszerítették őket a doppingszerek használatára, de a gyakran megfenyegetett, megfélemlített sportolók azt már nem mondták el, ki kényszerítette őket doppingolásra. A jelentés kitér arra is, hogy az elmúlt egy évben kik azok a különböző okokból sértett emberek, akiktől többet lehet megtudni az orosz doppingrendszer működéséről. Jurij Nagornyics sportminiszter-helyettest az orosz kormány leváltotta pozíciójából, amikor tavaly elkészült a McLaren-jelentés. A dokumentum szerint Nagornyics tájékoztatta a jelenleg is zárva tartott moszkvai központi doppinglaboratórium vezetőjét, Grigorij Rodcsenkovot arról, hogy Vitalij Mutko, miniszterelnök-helyettes, az Orosz Labdarúgó-szövetség elnöke is tud a szisztematikus doppingolásról.

Kérdés, hogy a NOB végrehajtó bizottsága a svájci Samuel Schmid vezetésével megpróbálta-e Rodcsenkovékat meghallgatni? A doppinglabor korábbi vezetője jelezte, hogy szívesen segíti információkkal a vizsgálatokat, de a halálos fenyegetések miatt jelenleg tanúvédelmi program keretében az Egyesült Államokban bujkál.

Mutko pénteken éles kirohanásban bírálta a nyugati médiumokat: „miért tapostok Oroszországon” - hangoztatta többek között. A politikus-sportvezető tagja a jövő nyári oroszországi labdarúgó-világbajnokság szervezőbizottságának. McLaren szerint az orosz futballisták is éltek a tiltott szerekkel.

Bármi lehet

„Bármi lehet a NOB döntése – mondta lapunknak Tiszeker Ágnes, a Magyar Antidopping Csoport (MACS) vezetője. - Oroszország egyelőre felfüggesztett státuszban van, ami akkor változik, ha elfogadja a McLaren-jelentést és hozzáférhetővé teszi a betiltott moszkvai doppinglaboratórium jelentéseit. Amíg ez nem történik meg, addig minden verseny előtt a rendező dönti el, engedi-e rajthoz állni az orosz sportolókat. Az idei londoni atlétikai vb-n azok indulhattak, akik nem Oroszországban éltek és edzettek és nem ott ellenőrizték őket, de ezek a versenyzők is csak a nemzetközi szövetség színeiben állhattak rajthoz. Nehéz jól dönteni, mert a szocsi játékokon a sífutóknál, biatlonistáknál voltak csúnya visszaélések, de ha mindenkit kizárnak, akkor nem lehetnek ott Pjongcsangban a jégkorongozók, műkorcsolyázók, curlingesek sem, pedig ezek a sportágak nem tekinthetők doppingérzékenynek. Nehéz jól dönteni. A Nemzetközi Doppingellenes Ügynökség (WADA) kódexe szerint mindig a sportoló felel azért, mi kerül a szervezetébe. Akkor is, ha tudunk olyan esetekről, hogy a versenyző sem volt tisztában azzal, mit kap. Az is érdekes, mi lesz az oroszországi labdarúgó-világbajnokság sorsa, ha nem változik az oroszok besorolása. Ebben az esetben előfordulhat, hogy a Nemzetközi Labdarúgó-szövetség (FIFA), mint az esemény rendezője, nem engedi pályára lépni az orosz válogatottat. A vb helyszínének megváltoztatását nem tartom valószínűnek.”