művészet;YG Art Fair;művészeti vásár;

2017-12-05 06:45:00

Elérhető művészet

Nem attól jó a műalkotás, hogy magas az ára – mutatja meg az YG Art Fair vásár.

Fiatal képzőművészek és a kultúrát pártoló közönség egymásra találást segíti a Godot Galéria szervezésében megvalósuló, mától december 23-ig tartó YG Art Fair kortárs művészeti vásár. Aki mazsolázni szeretne a megszokottnál megfizethetőbb művek közül már a kiállítás megnyitása előtti, ma délutáni Preview-n is válogathat az 500 – festmény, installáció, szobor – alkotás közül és a jó érzékkel kiválasztott műhöz olcsóbban juthat hozzá, mint a következő napokban. A galéria szlogene: „az alkotó szabadsága, a gyűjtő szenvedélye” és az állítás, miszerint a festmény nem feltétlenül luxus, a következő 18 napban az újlipótvárosi Zsilipben kap konkrét tartalmat.

Gerilla árazásnak nevezi Sáfár Zoltán, a Godot Galéria alapítója azt a konstrukciót, amely különlegessé teszi a ma nyíló, több száz műalkotást bemutató vásárt. Szerinte ugyanis több ember venne kortárs műveket, ha azokhoz nem nyugat-európai, hanem a magyar kereseteknek megfelelő áron juthatna hozzá. A tavalyi, első ilyen alkalom igazolta az elképzelést: 9 nap alatt 130 művet adtak el, és azután, hogy egy művész több képe is elkelt, egyre több pénzt kérhettek el következő alkotásaiért, ezzel valódi piaci folyamatot mutatva. Kósa Gergely, a tavalyi fődíjas például megduplázta képei árát.

A művészek képeik eladása mellett díjat is kaphatnak a szervezőktől, a fődíj egy kiállítás a Godot Galériában, öten pedig Bukta Imre alkotóhelyén, a mezőszemerei művésztelepen vehetnek részt a galéria jóvoltából. Az YG Art Fair a pályájuk elején álló 20 és 40 év közötti alkotók jelentkezését várta a november közepi határidőig– meséli Laczkovich Borbála, kurátor. Tavaly azonban a diszkalkulia áldozatává váltak, miután egy 41 éves művész képét nem találták elég jónak ahhoz, hogy falra kerüljön, később azonban szembesültek a ténnyel: az alkotó 14 esztendős. Felvették vele a kapcsolatot és idén már meg is jelenik a vásáron.

A kiállítás az eladások miatt állandóan változik, ideális esetben mást láthat a keddi látogató, mint aki szombaton megy el a Jászai Mari téri Palatinus házba. Az ötlet életképességét jelzi, hogy a 2016-os 60 résztvevő művész közül 33-an visszatértek. Ők a zsűrizésnél előnyt élveztek, elvégre interneten feltöltött képeiről tudhatták a szakértők, hogy „élőben” milyen minőséget képviselnek. És ez a 33 művész már azt is biztosan tudja, hogy nem attól jó a műalkotás, hogy magas az ára.