intolerancia;Szlovákia;liberális demokrácia;

2017-12-05 06:31:00

Nem toleránsak a magyarok

Nem vonzó a szlovákiai fiatalok számára a liberális demokrácia, sokkal inkább a szélsőségek felé hajlanak. Intoleranciában azonban a magyar fiatalok a neonáci Kotleba híveit is lekörözik.

Meglepő eredményt hozott egy, a toleranciát és a szélsőségekkel szembeni vélekedést vizsgáló szlovákiai felmérés. Kiderült, az etnikai alapon politizáló Magyar Közösség Pártjának (MKP) szimpatizánsai a legkevésbé toleránsak más kisebbségekkel szemben Szlovákiában. Még a neonácinak tartott, Marián Kotleba nevével fémjelzett LSNS párt szimpatizánsainál is kevésbé toleránsak az évek óta parlamenten kívüli MKP fiatal választói. Mindez a pozsonyi Közéleti Kérdések Intézetének (IVO) felméréseiből derül ki, melynek készítői 1889 fiatalt kérdeztek, és amelynek az eredményeit a napokban hozták nyilvánosságra.

„Zavarná-e Önt, ha egy roma család lenne a szomszédja?” – hangzott a közvélemény-kutatás számos kérdése közül az egyik, amelyre a 18-39 év közötti szlovákiai megkérdezettek 80 százaléka felelt igennel. Összehasonlításképpen, egy meleg pár a szomszédban csak feleennyi válaszadót zavarna.

Az IVO által a felmérés során vizsgált témák közül az emberi jogok, valamint a rasszizmus és a diszkrimináció elleni küzdelem iránt is az MKP választói érdeklődnek a legkisebb mértékben: a Menyhárt József vezette párt szimpatizánsai közül mindössze 42 százaléknyi válaszadó követi figyelemmel az interneten a felsorolt témaköröket. Ez az arány a többi kilenc párt választói körében jóval magasabb, a kormányzó szociáldemokrata Smerrel szimpatizáló fiatalok esetében például 79 százalékos.

„Nem gondoljuk, hogy ebből a felmérésből messzemenő következtetéseket kellene levonni” – kommentálta a Népszavának a kutatás eredményét az MKP szóvivője. Fiala Ilona szerint nem tudni, mekkora nemzetiségi mintákkal dolgoztak a felmérések során. „Minél kisebb a minta, annál jobban torzulnak az eredmények” – válaszolta megkeresésünkre a magyar párt.

Marián Velsic, a tanulmány szerzője sem zárja ki, hogy statisztikai hiba is okozhatta az MKP „leszereplését”, és hogy a felmérés esetleg torz tükröt tarthat a párt fiatal választói elé. Szerinte ennek oka, hogy a kutatás kimondottan a 18-39 év közötti választókra fókuszált, az MKP szimpatizánsai között pedig aránylag kevés a fiatal. Kérdésünkre elmondta, maga is kissé értetlenül áll az eredmények előtt. „Bevallom őszintén, nem tudom, mi áll ennek a hátterében” – mondta a Népszavának az IVO elemzője. „Annyi bizonyos, hogy az MKP önmagát konzervatív pártként határozza meg, ez a konzervativizmus pedig a párt választóinak világszemléletét is meghatározza” – tette hozzá Velsic.

Meglepő az is, hogy a szélsőjobboldali Marián Kotleba pártjának programjával, értékrendjével az MKP 18-39 év közötti választóinak egynegyede szimpatizál. Ez a magas, 25 százalékos támogatottság azonban nemcsak az etnikai magyar párt választói körében figyelhető meg: a „konkurens” magyar párt, a Híd választóinak még nagyobb része, pontosan 32 százaléka számára is elfogadható az LSNS értékrendje.

A neonáci párt kedvelt témái közül jó néhány képes megszólítani a Fidesz szlovákiai partnereként számon tartott MKP fiatal választóit is. „A magyar kisebbség tagjai közül sokan nem vonnak párhuzamot a saját szimpátiájuk és a neonáci párt ideológiája között, vagyis magukat ugyan nem tartják szélsőségesnek, mégis azonosulni tudnak az általuk hangoztatott nézetekkel” – magyarázta lapunknak Velsic.

Kifejtette, felmérésük szerint az MKP választóinak nagy része egyetért a neonácik programjával. Kotlebáékon kívül valamennyi megkérdezett közül a legnagyobb arányban (83 százalékuk) ők vonnák meg a szociális segélyeket a roma családoktól, és a Kereszténydemokrata Mozgalom szimpatizánsai után ők a legkevésbé elfogadóak a melegekkel szemben is. A magyar és a nyíltan magyarellenes párt választói abban is egyetértenek, hogy a jelenlegi 150-ről 100-ra kellene csökkenteni a parlamenti képviselők számát.

„Kotlebáék populista célkitűzései jól eladhatók, az MKP választói ezért reagálhattak pozitívan az általuk közbeszéd tárgyává tett témákra” – véli a szociológus. Félő azonban, tette hozzá, hogy éppen ezeknek a jól emészthető témáknak köszönhetően a sztenderd pártokból kiábránduló választók idővel Kotlebáék szimpatizánsaivá válhatnak.

Demokrácia helyett fajvédelem
A közvélemény-kutatás tanúsága szerint a szlovákiai fiatalok mindössze 40 százaléka érzi magáénak a liberális demokrácia eszméjét. Sokkal nagyobb számban válaszoltak úgy, hogy a hazafias eszmék számukra a legfontosabbak, így vélekedik a megkérdezettek 54 százaléka. A liberális demokráciánál – meglehetősen riasztó módon – még „a fehér faj védelmét” is több fiatal érzi fontosabbnak. A nemzeti szuverenitás megőrzését a megkérdezettek 66 százaléka szorgalmazza, 57 százalékuk szerint pedig fontos a kereszténység védelme az iszlámmal szemben. A 18-39 éves korosztályhoz tartozó válaszadók 81 százalékát zavarná, ha szomszédjában egy szélsőséges lakna, azonban 80 százalékuk számára egy roma család szomszédsága a legriasztóbb perspektíva, derül ki a tanulmányból. A megkérdezettek mindössze 19 százaléka ellenezné, ha szomszédjai magyar nemzetiségűek lennének.